Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Veniturile din chirii sa iau in baza de calcul a CASS ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Veniturile din chirii sa iau in baza de calcul a CASS la valoarea bruta sau neta?

Veniturile din chirii sa iau in baza de calcul a CASS la valoarea lor bruta sau la valoarea neta adica dupa scaderea impozitului datorat (asa ca de ex dobanzile bancare nete, efectiv incasate, dupa retinerea impozitului de catre banca)?
Va multumesc.
george-neagu, moderator
Venitul brut.
CASS-ul pentru veniturile din închirieri nu se calculează în funcție de valoarea lor concretă, ci în funcție de niște praguri. Aveți detalii cu exemple aici:
[ link extern ]

Ca să vă faceți o idee:
A. Dacă în 2023 ai obținut venituri cuprinse 6 salarii minime brute pe țară, inclusiv, și 12 salarii minime brute pe țară, vei plăti contribuția la sănătate pentru nivelul a 6 salarii minime brute pe țară. Se va lua în calcul valoarea salariului minim brut pe țară la data depunerii declarației unice.

Să luăm un exemplu pentru a înțelege mai bine. Dacă în anul 2023 ai obținut venituri din chirii de 24.000 de lei înseamnă că ai obținut echivalentul a 8 salarii minime brute pe țară. Însă vei plăti contribuția la sănătate aferentă doar pentru 6 salarii minime brute, adică 10% X 6 X 3.000 de lei = 1.800 de lei.
Pana sa ajungă la calcul și sa vadă efectiv cât va plăti, trebuie sa vadă în ce intervale se încadrează.
N-am zis altfel :)