Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA tva intracomunitar
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

tva intracomunitar

Sunt o sc.din Romania,care executa lucrari de prestatii servicii in Franta.Pentru desfasurarea procersului de productie sunt nevoit sa cumpar si s platesc totul cu tva in Franta.
Societatea pentru care prestez serviciile nu vrea sa-mi plateasca tva la facturarea lucrarilor,intucat spun ei ca lucrarile de prestatii servicii intracomunitare se factureaza fara tva.Va rog sa-mi spuneti si mie cum stau lucrurile si ce trebue sa fac in cazul acesta.Va multumesc anticipat
incepand cu 1 ian 2010 persoanele impozabile stabilite in Romania pot solicita rambursarea tva achitata in alte state membre UE, conform art.147^2 alin.(2) din Codul fiscal.

francezii au dreptate, cf codului fiscal, armonizat dupa legislatia europeama, art 133, alin 2, locul de prestare a serviciilor către o persoană impozabilă care acţionează ca atare este locul unde respectiva persoană care primeşte serviciile îşi are stabilit sediul activităţii sale economice.

deci trebuie sa facturati serviciile fara tva si sa solicitati rambursarea tva achitata in Franta.