avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 254 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale De la primarie mi se solicita un aviz pentru ...
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

De la primarie mi se solicita un aviz pentru construcția unei case.

Buna ziua
De la primarie mi se solicita un aviz de la Conpet SA in vederea constructiei unei case,
Tariful practicat este de 1750 lei pentru aviz.
mie mise pare destul de mult , daca stie cineva pe ce baza legala poate sa impuna o asemeanea taxa de aviz?
Adica putea sa ceara si 10.000 de euro si as dori sa stiu pe ce baza legala poate sa ceara acea taxa de 1750 lei
Ultima modificare: Duminică, 5 Martie 2023
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: fyeratanye , utilizator 23:35, 5 Martie 2023
Valoarea taxei este de 0,5% din valoarea autorizata a lucrarilor de constructii, pentru cladiri rezidențiale, si de 1% din aceeasi valoare, inclusiv instalatiile aferente, pentru cladirile nerezidentiale.
Valoarea taxei difera intre UAT-uri
www.avocatnet.ro/articol_595...
Asta eu stiu, taxa pe autorizatie de construire si taxa ISC , eu vorbesc de taxa pe aviz practicata de Conpet SA pentru emiterea unui aviz

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Formula calcul taxa autorizatie de construire crinarug crinarug Astazi am primit de la un inspector al unei primarii din Bucuresti, urmatoarea formula de calcul pentru determinarea taxei pentru autorizatia de construire ... (vezi toată discuția)
Diferenta de plata la taxa in constructii Annacska Annacska In 2006 a fost achitata o taxa partiala , in 2014 a fost receptionata casa ,iar acum diferenta pentru taxa in constructii cum se v-a calcula .? 0,5% LA ... (vezi toată discuția)
Taxa pentru obtinerea certificatului de urbanism Florentttina Florentttina Sunt proprietara a unui teren de 450mp si as dori sa stiu care este taxa pentru obtinerea certificatului de urbanism si celorlalte acte necesare pentru a putea ... (vezi toată discuția)