avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 433 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Bună Mi a fost inundat apartamentul de la etajul ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Bună Mi a fost inundat apartamentul de la etajul superior unde ...

Bună
Mi a fost inundat apartamentul de la etajul superior unde locuiesc chiriași ,va rog sa mi spuneti într-un eventual proces pe cine dau în judecata proprietarul ori chiriașul?
mulțumesc
Cel mai recent răspuns: Szekely Barna , Consultant asigurari 21:57, 5 Mai 2023
La momentul respectiv nu am avut asigurare,dar avocat am.Spune ca asa e ordinea lucrurilor..Acum așteptăm, motivatia" judecatorului(nu știu dacă se spune asa) și vom depune contestație.Credeam ca judecătorul trebuie sa spună cine răspunde din moment ce s a demonstrat că din acel apartament s a produs inundația. Nu?
Ultima modificare: Luni, 6 Martie 2023
0305, utilizator
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Acum asteptati comunicarea hotaririi instantei de fond, bineinteles cu motivarea deciziei. Judecatorul trebuie sa decida doar asupra vinovatiei intimatului, ati spus ca l-ati dat in judecata doar pe proprietar. In privinta vinovatiei cuiva nu am de unde sa stiu, conteaza si ce a zis expertul, Aveti si varianta apelului, dupa ce vi se comunica prima hotarire.
Ultima modificare: Luni, 6 Martie 2023
latka, moderator
Asa este
Mulțumesc
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Cauza exista ,stabilita de expert,scurgere de apa provenita din instalația de incalzire a apartamentului superior.

latka a scris:

Sau poate fi o neglijenta a chiriasului. Daca nu este stabilita cauza inundatiei, nu se poate stabili "faptasul".

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Și care e exact vina chiriașului? A provocat scurgerea? A distrus circuitul de încălzire?
Expertul a descris un efect, nu cauza.

Cine se face vinovat de scurgere?

Alte discuții în legătură

Problema inundatie bloc cristian196 cristian196 Buna ziua, Am si eu urmatoarea problema. Am inceput sa renovez apartamentul si am lucrat la tevile de apa(instalatia sanitara) proprie din casa. Dupa ce am ... (vezi toată discuția)
Inundatie apartamente nana234 nana234 am un apartament nelocuit de mai multi ani si acum cateva zile coloana de scurgere ape reziduale de la bucatarie a refulat in apartament; nefiind nimeni acolo, ... (vezi toată discuția)
Probleme administrator elrobby2002 elrobby2002 Buna seara, doresc sa va prezint o problema pe care o am cu administratorul blocului unde locuiesc. Nu de putine ori am fost inundat de vecinul de deasupra ... (vezi toată discuția)