Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Bună Mi a fost inundat apartamentul de la etajul ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Bună Mi a fost inundat apartamentul de la etajul superior unde ...

Bună
Mi a fost inundat apartamentul de la etajul superior unde locuiesc chiriași ,va rog sa mi spuneti într-un eventual proces pe cine dau în judecata proprietarul ori chiriașul?
mulțumesc
La momentul respectiv nu am avut asigurare,dar avocat am.Spune ca asa e ordinea lucrurilor..Acum așteptăm, motivatia" judecatorului(nu știu dacă se spune asa) și vom depune contestație.Credeam ca judecătorul trebuie sa spună cine răspunde din moment ce s a demonstrat că din acel apartament s a produs inundația. Nu?
0305, utilizator
Acum asteptati comunicarea hotaririi instantei de fond, bineinteles cu motivarea deciziei. Judecatorul trebuie sa decida doar asupra vinovatiei intimatului, ati spus ca l-ati dat in judecata doar pe proprietar. In privinta vinovatiei cuiva nu am de unde sa stiu, conteaza si ce a zis expertul, Aveti si varianta apelului, dupa ce vi se comunica prima hotarire.
latka, moderator
Asa este
Mulțumesc
Cauza exista ,stabilita de expert,scurgere de apa provenita din instalația de incalzire a apartamentului superior.

latka a scris:

Sau poate fi o neglijenta a chiriasului. Daca nu este stabilita cauza inundatiei, nu se poate stabili "faptasul".

Și care e exact vina chiriașului? A provocat scurgerea? A distrus circuitul de încălzire?
Expertul a descris un efect, nu cauza.

Cine se face vinovat de scurgere?