avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 291 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna seara, angajat la stat si care, in conformitate ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna seara, angajat la stat si care, in conformitate cu certificatul ...

Buna seara, angajat la stat si care, in conformitate cu certificatul de incadrare in grad de handicap, este incadrat in grad de handicap grav cu asistent personal, in cazul acesta este scutit de la plata impozitului pe salariu?multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 05:14, 6 Martie 2023
Da, este scutit de plata impozitului pe venit.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Persoanele cu grad de handicap mediu sunt scutite de impozit pe salariu? Anastasia12 Anastasia12 Buna ziua! Angajatii cu grad de handicap mediu sau usor beneficiaza de scutirea impozitului pe salariu sau doar gradele accentuat sau grav? (vezi toată discuția)
Ce contributii trebuie sa plateasca? AndreeaMadalina AndreeaMadalina Buna tuturor. M-am angajat recent la un ziar local, prin repartitie de la somaj, program de 8 ore. In contractul meu de munca salariul este de 975 lei. Seful ... (vezi toată discuția)
Persoana cu grad de handicap accentuat 1 simona38 simona38 am un angajat. a primit la inceputul lunii un certificat de incadrare in grad de handicap accentuat de tip 1. nu este pensionar, subliniez. cum ma afecteaza ... (vezi toată discuția)