Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Impozitare dividende
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Impozitare dividende

Buna ziua, In situatia in care o societate A care detine parti sociale in alta societatea B primeste dividende de la aceasta, ele vor reprezenta venit neimpozabil. Dar apoi in momentul in care societatea A distribuie dividende actionarilor/asociatilor , partea aferenta profitului din dividendele incasate de la societatea B , se mai impoziteaza inca odata cu impozitul pe dividende sau nu?
Multumesc
george-neagu, moderator
Da, la orice dividend se oprește impozitul respectiv.