Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Venitul și impozitul din contractul de Superficie
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Venitul și impozitul din contractul de Superficie

Bună ziua. În urma semnării unui contract de superficie, proprietarul terenului va primi anual o sumă de 10.000 euro (aceasta este suma scrisă efectiv pe contract), timp de 30 de ani. Conform impozitelor aplicabile, ce impozit va trebui să plătească proprietarul anual și care este suma efectivă care va fi virată în contul proprietarului? Explicația pe care am găsit-o pe internet este faptul că acest venit este impozitat conform impozitului pentru venituri obținute din cedarea folosinței bunurilor. Deci, formularea apare astfel: "10% la venitul net stabilit ca diferență între venitul brut și cota forfetară de cheltuieli de 40%", pe care nu o înțeleg și nici nu știu dacă într-adevăr este cea corectă. Mulțumesc!
C.123, utilizator
impozitul din 2023 este 10% din venutul brut. . Cheltuielile forfetare de 40% s-au eliminat.
Am înțeles!
C.123, utilizator
Așadar, din cei 10.000 euro se scad 10%, deci 1.000 euro care vor reprezenta impozitul pe venit, iar 9.000 vor fi banii care rămân beneficiarului. Mă poți ajuta cu o referință, unde aș putea găsi această variantă de impozitare în vreun document oficial? Îți mulțumesc!

Grama Cornel - Consultant fiscal a scris:

impozitul din 2023 este 10% din venutul brut. . Cheltuielile forfetare de 40% s-au eliminat.

Da sigur in Codul Fiscal :

" ART 84 - Stabilirea venitului net anual din cedarea folosinței bunurilor

(3) În cazul veniturilor din cedarea folosinţei bunurilor,[....,] venitul brut reprezintă venitul impozabil. "

ART. 64 - Cotele de impozitare

(1) Cota de impozit este de 10% și se aplică asupra venitului impozabil corespunzător fiecărei surse din fiecare categorie pentru determinarea impozitului pe veniturile din:

c) cedarea folosinței bunurilor; "

Mulțumesc!