avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 445 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Scutite impozit vanzare imobil persoana cu handicap ...
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Scutite impozit vanzare imobil persoana cu handicap accentuat

Buna ziua,

Sunt o persoana cu handicap accentuat si vreau sa vand un apartament pe care il am impreuna cu sotia mea. Vreau sa stiu daca sunt scutit de la plata impozitului de 1% conform ART. 60 lit. E daca apartamentul nu este detinut in totalitate de mine.
Cel mai recent răspuns: alex.andru91 , utilizator 07:11, 13 Martie 2023
Ce cota din apartament detineti?


ynocentta a scris:

Ce cota din apartament detineti?

50%

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Facilitati legea 448/2006 gfrone22 gfrone22 Buna, Sunt o persoana cu handicap grav (detin certificat eliberat permanent) si urmeaza sa ma angajez. Conform Legii 448/2006 (SECȚIUNEA a ... (vezi toată discuția)
Succesiune persoană cu handicap LauraDorel LauraDorel Bună ziua! O persoană cu handicap accentuat dorește să facă succesiunea după părinți (tatăl decedat în 2007, mamă decedată în 2020, mama nu a ... (vezi toată discuția)
Credit prima casa, chiar daca sotia detine o cota parte la apartament mihaionascu mihaionascu Buna ziua, Dupa cum spune si titlul doresc sa aflu daca este posibil ca sa fac un credit Prima Casa si sa achizitionez apartamentul pe care sotia detine o ... (vezi toată discuția)