Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Bună ziua ,Va rog sa-mi recomandați un expert ...
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Bună ziua ,Va rog sa-mi recomandați un expert criminalist în ...

Bună ziua ,Va rog sa-mi recomandați un expert criminalist în cazul unui accident auto capabil sa facă o simulare pentru stabilirea reala a locului de impact în cazul unui accident autoturism vs pieton
Multumesc
Regulamentul forumului nu permite reclama
Puteti verifica catalogul consultantilor de pe forum si daca gasiti persoana specializata puteti sa o contactati prin mesagerie privata
In prezent nu exista niciun registru electronic al expertilor criminalisti din Romania.
Ministerul Justitiei pune la dispozitie o lista cu experti criminalisti,cautati pe site-ul autoritatii
ynocentta, utilizator
Vă recomandat să solicitați și să insistați ca expertiza privind accidentul de circulație să fie efectuată de către un expert tehnic judiciar în specializarea "Autovehicule, circulație rutieră" ".
În cadrul discplinei "Criminalistică" sau în cadrul altor discipline ce se predau la facultatea de drept nu se predă noțiuni privind dinamica autovehiculelor.
Pentru alte aspecte privind expertiza vă stau la dispoziție online (telefonic).

Nita Nicolae a scris:

Bună ziua ,Va rog sa-mi recomandați un expert criminalist în cazul unui accident auto capabil sa facă o simulare pentru stabilirea reala a locului de impact în cazul unui accident autoturism vs pieton
Multumesc

Toti expertii criminalisti sunt din cadrul INEC.
Numai instantele pot dispune efectuarea de expertize criminalistice adresandu-se INEC. Institutul desemneaza expertul.
Ceea ce doriti dvs. se poate afla in urma unei expertize tehnice judiciare efectuata de un expert/ specialist tehnic judiciar in specializarea auto.
Un expert/ specialist tehnic judiciar puteti contacta accesand lista MJ. O gasiti aici: [ link extern ]
Acesta va poate efectua o expertiza tehnica extrajudiciara, contracost.