avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 539 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Bună ziua. Tata a decedat, suntem 2 surori din 2 căsătorii diferite. Vreau sa dezbat succesiune ,nu o cunosc și nimeni din cunoscuți nu știe cum am putea sa luăm legătura cu ea. Daca deschid succesiunea la notar și cer ieșirea din indiviziune,sa îmi cer doar dreptul meu se poate face acest lucru? Iar partea ei sa rămână neatinsă?
Ar mai fi o problema cu concubina acestuia care locuiește în prezent în casa părintească a tatălui meu și nu dorește să îmi dea actele pe care acesta le-a strâns de-a lungul anilor.
Ultima modificare: Luni, 13 Martie 2023
Alessyaalx, utilizator
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 16:45, 30 Martie 2023
Nu.
La notar, toți moștenitorii trebuie sa fie prezenți (sau reprezentați, în baza unei procuri speciale) si de acord cu dezbaterea succesiunii.


raluk0207 a scris:

Nu.
La notar, toți moștenitorii trebuie sa fie prezenți (sau reprezentați, în baza unei procuri speciale) si de acord cu dezbaterea succesiunii.



Mulțumesc!
Avocatul tatălui meu a găsit-o pe sora din prima căsătorie,problema este că nu dorește să îmi dea un număr de telefon sau o adresă ,vrea sa țin legătura cu ea prin intermediul său. Este normal sa procedeze așa ?
e normal pt ea, asa vrea, asa va face.
nu vrea saaiba de-a face cu dvs si aia e. Pacat, poate asta va apropia ca surori.


gi-jane2 a scris:

e normal pt ea, asa vrea, asa va face.
nu vrea saaiba de-a face cu dvs si aia e. Pacat, poate asta va apropia ca surori.


Mulțumesc frumos! Este o diferență de 30 de ani între noi, dar chiar speram sa pot purta cu ea o discuție față în față.
La notar la dezbaterea succesiunii bănuiesc că trebuie să se prezinte în persoana sau poate împuternici avocatul?
poate imputernici pe oricine.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mama, eu și sora mai mare. Tatăl meu a murit în urma cu 25 ani dar nu am făcut taxa de succesiune.In casa părintească a rămas mama. După ceva timp mama a găsit o persoana și a ... (vezi toată discuția)
Mostenire mătușa nepotii DDGeorgiana DDGeorgiana Buna ziua ! In urma cu cateva luni bunicul meu a decedat El având o fata si un băiat Băiatul fiind tatăl meu , el a decedat acum cativa ani Dupa ... (vezi toată discuția)
Succesiunea dupa 16 ani adriela6 adriela6 Va rog frumos sa ma ajutati. Tatal meu a murit in urma cu 16 ani si a avut o casa impreuna cu mama. Noi suntem 2 surori. Eu stau in casa parintilor si sora mea ... (vezi toată discuția)