Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Bună ziua. Tata a decedat, suntem 2 surori din 2 căsătorii diferite. Vreau sa dezbat succesiune ,nu o cunosc și nimeni din cunoscuți nu știe cum am putea sa luăm legătura cu ea. Daca deschid succesiunea la notar și cer ieșirea din indiviziune,sa îmi cer doar dreptul meu se poate face acest lucru? Iar partea ei sa rămână neatinsă?
Ar mai fi o problema cu concubina acestuia care locuiește în prezent în casa părintească a tatălui meu și nu dorește să îmi dea actele pe care acesta le-a strâns de-a lungul anilor.
Alessyaalx, utilizator
Nu.
La notar, toți moștenitorii trebuie sa fie prezenți (sau reprezentați, în baza unei procuri speciale) si de acord cu dezbaterea succesiunii.

raluk0207 a scris:

Nu.
La notar, toți moștenitorii trebuie sa fie prezenți (sau reprezentați, în baza unei procuri speciale) si de acord cu dezbaterea succesiunii.

Mulțumesc!
Avocatul tatălui meu a găsit-o pe sora din prima căsătorie,problema este că nu dorește să îmi dea un număr de telefon sau o adresă ,vrea sa țin legătura cu ea prin intermediul său. Este normal sa procedeze așa ?
e normal pt ea, asa vrea, asa va face.
nu vrea saaiba de-a face cu dvs si aia e. Pacat, poate asta va apropia ca surori.

gi-jane2 a scris:

e normal pt ea, asa vrea, asa va face.
nu vrea saaiba de-a face cu dvs si aia e. Pacat, poate asta va apropia ca surori.

Mulțumesc frumos! Este o diferență de 30 de ani între noi, dar chiar speram sa pot purta cu ea o discuție față în față.
La notar la dezbaterea succesiunii bănuiesc că trebuie să se prezinte în persoana sau poate împuternici avocatul?
poate imputernici pe oricine.