Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... drepturi de autor
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

drepturi de autor

In ce masura prealuarea de informatii de pe site-uri de internet incalca legea drepturilor de autor ?
Sa zicem ca vreau sa preiau anunturi publicate pe alt site cu mentionarea sursei, este legal sau incarca legea drepturilor de autor ?

Pentru stiri am descoperit ca este o prevedere a Clubului Roman de Presa care permite preluarea a 500 de caractere din stire cu mentionare sursei, dar ce se prevede pentru alte materiale ?

multumesc,

Bogdan
cel mai bien ar fi sa vorbesti cu adminul site-ului de pe care preiei.
In rest poti folosi doar scurte citate
treaba cu 500 de caractere se aplica mai mult articolelor mai lungi nu unor anunturi scurte.
Vezi legea 8/1996 si drepturile celor care formeaza o baza de date.
pe langa ce ti-a spus deja colegul poti consulta site-ul asta [ link extern ] >
este interesant daca in momentul in care se utilizeaza copierea unor anunturi pe internet se utilizeaza si palicarea de masuri, eu personal nu am auzit de asa ceva, uite ma uitam si la anunturile imobiliare , toate sunt copiate , sunt aceleasi anunturi pe toate site-urile dar date de agentii imobiliare diferite
eu zic ca poti sa intri si pe site-ul indicat de colega noastra numai ca trebuie sa stii exact unde sa cauti.