Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Este obligatoriu contractul pentru servicii prestate ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Este obligatoriu contractul pentru servicii prestate exclusiv online?

Salutare!
Vă deranjez cu o nelămurire legată de activitatea unui PFA ce prestează servicii de design specializat pentru mai mulți clienți din țară, exclusiv online.
Serviciile sunt adesea prestate în urma unor convorbiri telefonice sau discuții pe diverse aplicații de mesagerie, întrucât trebuie executate rapid și sunt în volum relativ mare.
Întrebarea mea este, cum ar trebui procedat dpdv fiscal, pentru a nu exista probleme în cazul unui control? Se emite factură pentru fiecare proiect, însă nu există un contract scris. Ar fi absurd să am pretenția ca toți clienții mei să dețină semnătură electronică sau să semneze olograf contracte trimise prin poștă, în condițiile în care interacțiunile sunt foarte scurte (realizarea unui proiect poate dura 10-20 minute).
Din moment ce am emis factura și clientul a achitat-o, pot apărea alte pretenții din partea organelor fiscale?

V-aș fi recunoscător dacă mă puteți îndruma în acest sens!
Problema e la client in cazul unui control . Pentru deducerea cheltuielii e posibil sa-i ceara contractul de prestari servciii .