Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Impozit pe venit sau pe profit?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Impozit pe venit sau pe profit?

Bună ziua,
În situația în care 31.12.2022 sunt încadrat ca plătitor de impozit pe veniturile microintreprinderilor și îndeplinesc conditiile pentru continuarea acestui mod de impozitare și in anul 2023 ( am minim 1 salariat și nu am depășit cifra de 1.000.000 euro - venituri la 31.12.2022) rămân automat înregistrat în 2023 ca plătitor de impozit pe veniturile microintreprinderilor sau trebuie să depun D700 pentru exercitarea opțiunii ?
george-neagu, moderator
ramaneti micro si in 2023. Deocamdata nu trebuie D700 pt optiunea micro*-micro