avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 578 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Impozit pe venit sau pe profit?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Impozit pe venit sau pe profit?

Bună ziua,
În situația în care 31.12.2022 sunt încadrat ca plătitor de impozit pe veniturile microintreprinderilor și îndeplinesc conditiile pentru continuarea acestui mod de impozitare și in anul 2023 ( am minim 1 salariat și nu am depășit cifra de 1.000.000 euro - venituri la 31.12.2022) rămân automat înregistrat în 2023 ca plătitor de impozit pe veniturile microintreprinderilor sau trebuie să depun D700 pentru exercitarea opțiunii ?
Ultima modificare: Luni, 20 Martie 2023
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Grama Cornel - Consultant fiscal , Consultant fiscal 21:09, 21 Martie 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
ramaneti micro si in 2023. Deocamdata nu trebuie D700 pt optiunea micro*-micro

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Imp. venit microintreprindere 2022 -> 2023, depunem d700?!? cristina.voicu cristina.voicu Buna ziua, Daca o societate a fost in anul 2022, platitoare pe venit microintreprindere si la 31.12.2022 indeplinea conditia ( 1 angajat cu norma intreaga ) ... (vezi toată discuția)
Impozit pe venitul microintreprinderilor ndeea ndeea Buna ziua, puteti sa-mi spuneti daca, pentru o societate platitoare de impozit pe venitul microintreprinderilor in anul 2022 care a depasit plafonul de 500.000 ... (vezi toată discuția)
Venituri consultanta 2022 sau 2023 Coordonare Coordonare Noul plafon în funcție de care firmele se încadrează la regimul de impozitare micro sau la regimul de impozitare pe profit se aplică începând cu ... (vezi toată discuția)