Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Completare declaratie unica pentru venituri din ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Completare declaratie unica pentru venituri din cedarea folosintei bunurilor.

In codul fiscal, la venituri din cedarea folosintei bunurilor, scrie

"Venitul brut se majorează cu valoarea cheltuielilor ce cad în sarcina proprietarului, dacă sunt efectuate de cealaltă parte contractantă."

Asta inseamna ca in declaratia de venit se adauga si se impoziteaza, pe langa chirie, si intretinerea, curentul, cablul tv etc. daca sunt platite de chirias si contractele sunt pe numele proprietarului?

Va multumesc.
george-neagu, moderator
Cred ca vi se aplica urmatorul articol:
(2) În cazul veniturilor obținute din închirierea bunurilor mobile și imobile din patrimoniul personal, venitul brut se stabilește pe baza chiriei prevăzute în contractul încheiat între părți pentru fiecare an fiscal, indiferent de momentul încasării chiriei
Asta nu mi-e clar, se stabileste pe baza chiriei din contract, si apoi se majoreaza cu valoarea cheltuielilor ce cad in sarcina proprietarului? Par sa se contrazica cele doua citate, desi vin unul dupa altul in codul fiscal.
Buna ziua,
Investitiile la spatiul inchiriat ce cad in sarcina proprietarului, efectuate de chirias sunt avantaje ptr proprietar.
Constantin Vera, Contabil
Dar intretinerea pe care o platesc chiriasii prin contract, e considerata "cheltuiala ce cade in seama proprietarului, conform dispozitiilor legale"?