Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Lichidarea unei firme declarata inactiva.
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Lichidarea unei firme declarata inactiva.

Bună seara. Anul trecut am înființat un SRL . Nu am avut nicio activitate. Am primit de la ANAF o înștiințare prin care mi sa comunicat că am fost declarat inactiv. Mai este nevoie să fac procedurile de lichidare a firmei? Ce obligații mai am ? Mulțumesc
george-neagu, moderator
Buna ziua,

Daca ati fost declarat inactiv, pentru lichidare firma trebuie mai intai sa reactivați societatea, sa depuneti declaratii, bilant la zi. Apoi incepeti demersurile la Onrc in 2 etape care dureaza cca 45 zile, iar la final e radiata.Acum e doar inactiva fiscal.
Constantin Vera, Contabil