Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună ziua,doresc sa achiziționez o locuință prin ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună ziua,doresc sa achiziționez o locuință prin credit ipotecar ...

Bună ziua,doresc sa achiziționez o locuință prin credit ipotecar și vreau sa știu cum pot trece locuință numai pe numele meu eu fiind căsătorit. Toate calculele pentru credit sunt făcute doar pe salariul meu.doresc sa ma asigur ca nu o sa am probleme în viitor la un eventual divorț...mai devreme sau mai târziu iminent? .va mulțumesc mult
Salariul dvs este bun comun atata timp cat sunteti casatorit sub regimul comunitatii de bunuri.

Pentru ca imobilul sa fie bunul dvs propriu si sa nu faca parte din masa bunurilor partajabile in cazul unui divort, trebuie sa alegeti de comun acord, prin act autentic notarial, regimul matrimonial al separatiei de bunuri.
de ce nu divortati, daca tot e iminent? si sa cumparati dupa?