Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Poate hotărî adunarea generala sau are atributii de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Poate hotărî adunarea generala sau are atributii de a emite hotarari ...

Poate hotara adunarea generala sau are atributii de a emite hotarari de genul "mandatarea com. executiv recte al presedintelui sa negocieze si sa semneze contracte de pana la 5000 de lei fara acordul adunarii generale"?O asemenea hotarare poate intra in incidenta art.52 din legea 196/2018?Luarea acestei hotarari a fost inclusa in ordinea de zi a Adunarii Generale convocate de catre comitetul executiv.Un alt punct al ordinii de zi al acestei adunari a fost alegerea comitetului executiv si al presedintelui!
Da, poate fi considerata ca intra sub incidenta art. 52, daca se adopta hotarirea.
Echipa manageriala a asociatiei de proprietari poate mandata presedintele de asociatie sa semneze raporturi juridice care implica sume financiare mari,numai daca respectivele sume au fost prevazute in bugetul de venituri si cheltuieli aferent exercitiu financiar in curs buget aprobat de participantii la adunarea generala a membrilor proprietari