avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 553 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Un părinte poate să fie coasigurat in sistemul de ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Un părinte poate să fie coasigurat in sistemul de asigurări ...

Un părinte poate să fie coasigurat in sistemul de asigurări de sănătate pentru copilul său?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:21, 28 Martie 2023
Un părinte fara venituri poate să fie coasigurat al copiilor in sistemul de asigurări de sănătate.
Vă rog să scuzați dar eu nu am pus bine întrebarea, copilul poate beneficia de calitatea de coasigurat din partea părintelui ( adică copilul nu are venituri iar părintele este pensionar) ?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Copilul nu poate avea calitatea de coasigurat al părintelui .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Asigurarea medicala sorina_h2004 sorina_h2004 Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti daca in calitate de tutore si mama pot beneficia de asigurarea medicala a baiatului meu (19 ani) care are handicap grav ... (vezi toată discuția)
Asigurare de sanatate Dorin Padureanu Dorin Padureanu Daca sotia mea isi face asigurare de sanatate ( plateste lunar 50 lei,nu are venituri si nici eu ) pot beneficia eu si copilul meu de 20 de ani de ea. ... (vezi toată discuția)
Coasigurare viorikac viorikac Buna ziua, Nu realizez nici un fel de venit, as dori sa stiu daca sotul meu care are are pesie medicala ma poate trece ca coasigurat. Multumesc. (vezi toată discuția)