avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 546 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, Am o intrebare legata de domeniul muncii si ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, Am o intrebare legata de domeniul muncii si anume: ...

Buna ziua,

Am o intrebare legata de domeniul muncii si anume:

Daca am doua CIM de 8h la 2 angajatori diferiti si nu anunt cele doua firme (necompetitori) pentru a stii unul de celalalt, iar programul de lucru se suprapune cateva ore la cele doua locuri de munca, care ar fi repercusiunile? La ce as putea sa ma astept?

Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: Cezar18 , utilizator 13:40, 28 Martie 2023
In prezent, nu sunt prevazute sanctiuni in ceea ce priveste suprapunerea programelor de munca ... insa pe o interpretare , per a contrario, un salariat nu are dreptul de a munci la angajatori diferiţi sau la acelaşi angajator, în baza unor contracte individuale de muncă, daca exista suprapunerea programului de muncă.
Salut Cornel,

Iti multumesc pentru mesaj.

Doua intrebari as mai avea si anume:

1. Angajatorii au posibilitatea sa verifice in Revisal daca un angajat are mai multe contracte de munca sau este o informatie privata?

2. Daca angajatorii nu sunt anuntati de celalalt job, dar se dovedeste ca orele de munca nu se suprapun, ar fi o problema?

Multumesc anticipat!

Cornel Vasile a scris:

In prezent, nu sunt prevazute sanctiuni in ceea ce priveste suprapunerea programelor de munca ... insa pe o interpretare , per a contrario, un salariat nu are dreptul de a munci la angajatori diferiţi sau la acelaşi angajator, în baza unor contracte individuale de muncă, daca exista suprapunerea programului de muncă.

Ultima modificare: Marți, 28 Martie 2023
Cezar18, utilizator
1. Angajatorii nu au posibilitatea sa verifice in Revisal daca un angajat are mai multe contracte de munca .

2. Daca angajatorii nu sunt anuntati de celalalt job, dar se dovedeste ca orele de munca nu se suprapun, nu este o problema .. insa , potrivit art.7 Cod fiscal, în cazul în care activitatea se desfăşoară pentru mai mulţi angajatori, angajatul este obligat să declare numai angajatorului ales că locul respectiv este locul unde exercită funcţia pe care o consideră de bază.
Multumesc frumos pentru raspunsurile rapide si la obiect.

O zi frumoasa !

Cornel Vasile a scris:

1. Angajatorii nu au posibilitatea sa verifice in Revisal daca un angajat are mai multe contracte de munca .

2. Daca angajatorii nu sunt anuntati de celalalt job, dar se dovedeste ca orele de munca nu se suprapun, nu este o problema .. insa , potrivit art.7 Cod fiscal, în cazul în care activitatea se desfăşoară pentru mai mulţi angajatori, angajatul este obligat să declare numai angajatorului ales că locul respectiv este locul unde exercită funcţia pe care o consideră de bază.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contracte de munca- buna ziua! lucrez in prezent in baza unui contract de 8h. urmează ... Ioana Mihaela Pop Ioana Mihaela Pop Buna ziua! Lucrez in prezent in baza unui contract de 8h. Urmează sa ma angajez in plus pe un program de 4h la un alt angajator (programul de munca nu se ... (vezi toată discuția)
Cate ore de munca pot lucra intr-o luna? gbrlen gbrlen Conform codului muncii nu poti depasi 48de ore de munca pe samtamana. Eu sunt angajata ca profesor, am norma didactica de 20 de ore(efectiv la clasa), dar pe ... (vezi toată discuția)
2 locuri de munca vasileionel vasileionel buna seara, de curand am un al 2-lea loc de munca part time (2h/zi), primul job este cu program normal ( 8h/zi , 40 h/saptamana, program variat). Intrebarea ... (vezi toată discuția)