Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... cum se calculeaza somajul
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

cum se calculeaza somajul

Cuantumul indemnizatiei de somaj este de 75% din salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata, in vigoare la data stabilirii acestuia : 75% *600 = 450 RON, la care se adauga o suma calculata asupra mediei salariului de baza lunar brut pe ultimele 12 luni, stagiu de cotizare, a unei cote procentuale diferentiate in functie de stagiu de cotizare, si anume :
- 3% pentru persoanele cu stagiu de cotizare de cel putin 3 ani
- 5% ___________________________________cel putin 5 ani
- 7% ___________________________________cel putin 10 ani
- 10% __________________________________cel putin 20 de ani
ma puteti ajuta si pe mine va rog ca sincer tot nu inteleg cum trebuie sa calculez somajul.... eu am avut salariul brut de 2200 si net 1600, 4 ani jumate in care am cotizat deci se mai adauga un procent de 3 % si atunci cat ar trebui sa iau somajul? cum se face calculul?multumesc
600 x 75% = 450 lei
2200 x 3% = 66 lei
450 + 66 = 516 lei
Asta daca in toate cele 12 luni inainte de somaj ati avut salariul de 2200 lei.
multumesc mult