avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 348 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... cum se calculeaza somajul
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

cum se calculeaza somajul

cum se calculeaza somajul
Cel mai recent răspuns: sorin A , utilizator 18:40, 21 Aprilie 2010
Cuantumul indemnizatiei de somaj este de 75% din salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata, in vigoare la data stabilirii acestuia : 75% *600 = 450 RON, la care se adauga o suma calculata asupra mediei salariului de baza lunar brut pe ultimele 12 luni, stagiu de cotizare, a unei cote procentuale diferentiate in functie de stagiu de cotizare, si anume :
- 3% pentru persoanele cu stagiu de cotizare de cel putin 3 ani
- 5% ___________________________________cel putin 5 ani
- 7% ___________________________________cel putin 10 ani
- 10% __________________________________cel putin 20 de ani
ma puteti ajuta si pe mine va rog ca sincer tot nu inteleg cum trebuie sa calculez somajul.... eu am avut salariul brut de 2200 si net 1600, 4 ani jumate in care am cotizat deci se mai adauga un procent de 3 % si atunci cat ar trebui sa iau somajul? cum se face calculul?multumesc
600 x 75% = 450 lei
2200 x 3% = 66 lei
450 + 66 = 516 lei
Asta daca in toate cele 12 luni inainte de somaj ati avut salariul de 2200 lei.
multumesc mult

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Valoare indemnizatie somaj 2010 shumy shumy Buna ziua! Spuneti-mi si mie va rog frumos care este valoarea indemnizatie de somaj in acest moment in Romania? Am citit undeva ca \"La acest procent se adauga ... (vezi toată discuția)
Calcul somaj Alin Gheorghe Alin Gheorghe buna ziua! o intrebare va rog...cum se calculeaza indemnizatia de somaj? de exemplu eu am avut salar brut 1750 in cim , net in jur de 1450-1600 ( includeau ore ... (vezi toată discuția)
Somaj angeleny07 angeleny07 Buna ziua am si eu o intrebare,lucrez la o firma de presa de 1 an si 3 luni iar acum seful meu vrea sa ma deie in somaj as vrea sa stiu cat timp as lua somaj ... (vezi toată discuția)