Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună seara!Tatăl meu a decedat, mama mea este în ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună seara!Tatăl meu a decedat, mama mea este în viata și ...

Bună seara!Tatăl meu a decedat ,mama mea este în viata și împreună au un apartament .Menționez ca sunt singura la părinți și sunt căsătorită dar nu am copii.As vrea sa știu dacă trebuie sa fac succesiunea și cât procent dețin eu din apartament și încă ceva as vrea sa întreb.....dacă mama mea când va deceda soțul meu are dreptul la apartamentul părinților mei?Va mulțumesc!
Soțul dvs nu va avea nici un drept la bunurile mostenite, deoarece sunt bunuri proprii, nu comune.
Dapix, utilizator
Mulțumesc!
Ar fi bine să faceți succesiunea după tata. Dacă o amânați, după moartea mamei va trebui să dezbateți la notar două succesiuni.
Știți cumva cât am procent din partea tatălui meu fiind singura la părinți?Mulțumesc frumos și pentru celelalte răspunsuri!
Pe cota parte a tatălui aveți dumneavoatră 75% iar mama 25%.
Dapix, utilizator