Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... buna seara, avem o casa si de ea e legata una ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

buna seara, avem o casa si de ea e legata una batraneasca pe care ...

buna seara
avem o casa si de ea e legata una batraneasca pe care vrem sa o darmam ca si asa cade,
intrebare : Daca nu avem cadastrul dar avem plan de incadrare si plan de situatie putem darama casa veche si sa ridicam alta pe acelasi loc?
mentionez ca facem si cadastrul dar dureaza foarte mult si cade casa veche pe noi.
Multumesc anicipat de raspunsuri...
Nu cadastrul este problema.
Ar trebui să obțineți de la Primarie autorizație de demolare.
Dvs degeaba faceți cadastrul după ce dărâmați casa, căci situația din teren nu va mai "bate" cu actele de proprietate și atunci, cum veți justifica legal demolarea?
Initial solicitati autorizatie de demolare constructie veche
Demolarea, dar si constructia ulterioara nu se poate face decat in baza unui proiect tehnic. Proiectul sta la baza cererii pentru autorizatie de demolare/ constructie de la primarie.