Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Credit bancar moștenit?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Credit bancar moștenit?

Buna ziua!
Am primit acasa o notificare prin posta de la o banca unde spune ca exista un credit și o suma restanta de plata pe numele tatălui meu. Problema este ca nici eu, nici mama mea nu știam ca el a făcut un credit, iar el este decedat de 3 ani.
Moștenirea a fost făcută și a constat intr un apartament, al cărui proprietari suntem și eu și mama mea. Apartamentul este singurul bun imobil de a cărui existența aveam cunoștința ca este pe numele tatălui meu.
Acum a apărut și acest credit, și știu ca in general se moștenesc și datoriile.
Având in vedere ca nu știam de acest credit și nici nu ne permitem sa îl achitam, nu știm cum sa procedam. Ne este teama ca dacă vom cere detalii la banca, vor trece automat creditul pe numele noastre.
Cum ar trebui sa procedam?
Buna ziua, trebuie sa cereti mai multe informatii la banca, inclusiv sa va dea o copie a contractului de credit. Dvs. ati mostenit si datoriile, chiar daca nu stiati despre acestea. In functie de clauzele contractuale si de situatia platilor, vedeti daca creditul nu este prescris.