Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna,ce sa fac pentru rezolvarea problemei următoare: ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna,ce sa fac pentru rezolvarea problemei următoare: "Se respinge ...

Buna,ce sa fac pentru rezolvarea problemei următoare:
"Se respinge cererea de înscriere la pensie deoarece nu ati depus documente din care sa rezulte ca idepliniti conditiile prevazute la art. I pct.3 din legea nr.351/2022.Grupa de munca înregistra la pozitia 53 din carnetul de munca a fost valorificata 50% intruncat nu este mentionat procentul"
Inteleg ca nu am îndeplinit ceva conditii,si ca am o gresala in cartea de munca la pozitia 53.Cum pot sa aflu ce procent a trebuit sa scrie la pozitia 53? Unde trebuie sa merg sa intreb,cine are in evidenta cartea de munca? Pozitia 53 este din anul 01/01/1992
Despre ce intreprinder si perioada este vorba?
Este vorba despre mină.Perioada este de 9 ani. Asa scrie in carte. Unde trebuie sa merg sa modifice in cartea de munca aceasta? Practic au uitat sa scrie acel procent..

Cornel Vasile a scris:

Despre ce intreprinder si perioada este vorba?

muresan504, utilizator
Evidentele se regasesc la firma angajatoare. Puteti cere o adeverinta de la firma intocmita conform anexei 14 la HG nr. 257/ 2011 cu modificarile si completarile ulterioare pentru pozitia 53 din carnetul de munca.
Mai exista acel angajator ?