Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Drept de a redobandi permisul anulat
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Drept de a redobandi permisul anulat

Buna ziua,
Am primit urmatoarea sentinta in urma conducerii sub influenta: 1 an închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de conducere a unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substanţe.
În baza art. 91 C.pen., suspendă executarea pedepsei sub supraveghere pe durata unui termen de supraveghere de 2 ani, stabilit în condiţiile art. 92 C.pen., de la data rămânerii definitive a prezentei hotărâri.
Am facut si apel, care a fost respins, asadar sentinta a ramas definitiva.
Ma puteti ajuta va rog sa inteleg cand am dreptul de a da de permis din nou? O pot face dupa un an de zile sau trebuie sa astept toata perioada de 2 ani de supraveghere pentru a da din nou?
Va multumesc anticipat.
Art. 116
b) a trecut un an de la data graţierii pedepsei sau a rămânerii definitive a hotărârii judecătoreşti prin care s-a dispus suspendarea executării pedepsei sub supraveghere;
multumesc pentru raspuns, asta am tot gasit si eu in articole legislative, insa nelamurirea mea ramane: pot da de permis dupa un an sau dupa cei 2 ani de supraveghere?
avocata mea, care si-a schimbat comportamentul 180 de grade dupa ce a primit banii si nu e cea mai comunicativa persoana, mi-a spus ca ma pot duce la politie dupa un an, dar nu vor accepta sa dau examenul intrucat nu sunt reabilitat, de aceea si intrebarea.