Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Impozitare pe venit sau pe profit?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Impozitare pe venit sau pe profit?

Buna ziua!
O societate cu cifra de afaceri totala la 31.12.2022 de 4.895.855, CAEN PRINCIPAL 5630, cifra de afaceri pe acest cod CAEN fiind de 1.355.360 RON, restul din cifra de afaceri(3.540.495) fiind alte activitati decat HORECA, poata opta anul acesta pentru impozit microintreprinderi, sau obligatoriu impozit profit?
george-neagu, moderator
da poate opta pt micro cu HORECA si micro pt celelelate activitati.
Cand din celelalte activitati in 2023 veti avea 500.000 euro veti trece la profit cu aceste activitati si din HORECA veti ramane micro.