avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 823 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Care este valabilitatea a unei procuri, in viziunea ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Care este valabilitatea a unei procuri, in viziunea Postei Romane?

Buna ziua,
Care este valabilitatea a unei procuri, luata in considerare de Posta Romana? Care sunt documentele justificatoare?
Multumesc! Au fost ani cand nu am ridicat cupoanele si pensia nu a fost sistata. Dupa ce am facut procura am intampinat neplaceri.
Puteti opta pentru primirea online a cuponului de pensie. Rezolvati o parte a problemei.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Eu am facut procura pt. a ridica pensia mamei de la posta romana . Procura este valabila un an si jumatate pentru ca , mi-a spus notarul care a facut procura , asa vrea casa de pensii . Si intr-adevar , scrie in procura .

romascanu a scris:

Scrie în procură. Iar dacă nu scrie, atunci este valabilă 3 ani. Termenul este prevăzut de art. 2015 Cod civil
Nu există câte un termen de valabilitate pentru viziunea fiecărei tăntici, uitată în spatele unei tejghele.

Ultima modificare: Marți, 4 Aprilie 2023
sorineldobre, utilizator
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Prezumtia de nevinovatie e aplicata pe dos : orice urmas al unui pensionar este un prezumtiv infractor , care planuieste sa incaseze pensia unei rude decedate .
Nu era simplu daca evidenta populatiei colabora cu casa de pensii si la emiterea certificatului de deces se trimit datele casei de pensii ptr sistarea platii ?
Orice functionar de la Posta Româna este automat medic legist care poate confirma ca doamna sau domnul
X-ulescu e vie sau a decedat . Ce il califica !

raluk0207 a scris:

Din precauție, probabil.
În cazul unei procuri reînnoite la fiecare an jumate au certitudinea si vor sa verifice ca mandatul mai trăiește.
Sunt persoane care au ridicat pensia celui reprezentat, timp de luni, după ce pensionarul a murit.


ma intreb si eu ,,in cazul decesului unui pensionar ,urmasul ,sau ruda apropiata pers decedate trebuie sa mearga la casa de pensii cu certificatul de deces pentru a incasa ajutorul de inmormantare a pensionarului ,,,atunci nu este luat in evidenta ca a decedat ,pt a sista plata pensiei ,,,atunci ,,urmasul pesionarului nu mai merge la casa de pensii cu certificatul ca asa ii mai vin pensiile in continuare daca are si inputernicire ,,nu

Alte discuții în legătură

Pensie retur (titular lipsa de la domiciliu) cca. 22 luni, cum intru in posesia pensiei restante mototolea stanel mototolea stanel Buna ziua! Ma numesc Rucareanu Roman, nascut la data de 21.02.1953, pensionat in februarie 2017 la C.J.P. Dambovita, domiciliat in sat Satu Nou, com. Corbii ... (vezi toată discuția)
Pensie in cont cec - sistare datorita neridicarii cupoanelor ionelushh ionelushh Buna seara. Mamma mea a esit la pensie de 3 ani Dar de vreo doi ani ,si-a deschis un cont la CEC. pentru a primi banii din pensie mai siplu,fara prea multe ... (vezi toată discuția)
Bună ziua! pensia primita pe card poate fi sistată dacă nu ... andapaun andapaun Bună ziua! Pensia primita pe card poate fi sistată dacă nu au fost luate de la poștă ultimele trei cupoane mov? Sau poate fi sistată abia după mai multe ... (vezi toată discuția)