Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Buna ziua, Este specificat in legislatie un anumit ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Buna ziua, Este specificat in legislatie un anumit termen in ...

Buna ziua,

Este specificat in legislatie un anumit termen in care trebuie inmanat victimei unui accident de munca un exemplar din Procesul verbal de cercetare a evenimentului avizat de ITM?

Întreb pentru ca nu am gasit ceva specificat in Legea 319/2006 sau in Normele sale de aplicare, H.G. 1425/2006.

Multumesc frumos pentru raspuns!
HG nr. 1425/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare mentioneaza:
-art. 132 (1) Procesul-verbal de cercetare a unui eveniment se intocmeste in mai multe exemplare, dupa cum urmeaza:
a) in cazul accidentului de munca urmat de incapacitate temporara de munca, pentru angajatorul care
inregistreaza accidentul, inspectoratul teritorial de munca care a avizat dosarul, asigurator si victime;
b) in cazul accidentului de munca urmat de incapacitate temporara de munca, pentru lucratori cu angajatori
diferiti, pentru fiecare angajator, inspectoratul teritorial de munca care a avizat dosarul, asigurator si victime;
-art.140(4) Angajatorul la care se inregistreaza accidentul anexeaza FIAM la dosarul sau la procesul-verbal de cercetare si distribuie celelalte exemplare la persoana accidentata, inspectoratul teritorial de munca si asiguratorul pe raza
caruia isi are sediul social, domiciliul sau resedinta.
Documentele se trimit victimelor de catre angajator din proprie intiativa (respecta astfel prevederile legale) sau la cererea scrisa a victimei.
Multumesc pentru raspuns,

Deci, asa cum credeam si eu, nu exista un termen anume specificat in lege legat de acest aspect si daca sunt distribuite in 2-3 zile, o saptamana de la avizarea lor nu este nicio problema.

Si de la primirea lui incepe sa curga termenul in care angajatorul, victimele... pot contesta acest Proces-verbal la Instectia muncii
Normal este de la data primirii (sub semnatura si datat) PV de cercetare avizat de catre ITM, sa curga termenul pentru contestatie.