avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 554 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Am câștigat procesul cu, casa de pensii Ilfov.Sunt 3 ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Am câștigat procesul cu, casa de pensii Ilfov.Sunt 3 luni de ...

Am câștigat procesul cu, casa de pensii Ilfov.Sunt 3 luni de atunci și nu am primit cheltuielile de judecată și nici nu mi-a fost recalculată pensia.Cand produce efecte hotărârea judecătorească.
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 20:03, 11 Iunie 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Decizia judecătorească produce efectele juridice din prima zi de la comunicarea sentinței, sau mai este și altă varianță, de când vrea Casa de Pensii.

Nici nu veți primi nici 1 leu cheltuieli de judecată, dacă nu le veți cere de la creditor.

Trebuie să pezentați la secretariatul Casei de Pensii urmatoarele acte:

1 - în dublu exemplar, o cerere scrisă de mănă, și dați un termen de 30 de zile, sau cât vreți:
(un exemplar trebuie să-l primiți înapoi ștampilat și semnat de creditor)
2 - copie xerox după decizia de judecată:
3 - codul IBAN în original unde să vă vireze banii.

Nu asteptați să vă pice banii din cer, că nu veți primi nimic asteptând cu mâinile în buzunar.
Trebuie să vă luptați în continuare pentru drepturile dumneavoastră.

SUCCES`!
Ultima modificare: Duminică, 2 Aprilie 2023
Dapix, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Ati solicitat punerea in executare a hotararii ?

Daca nu, fie va adresati in scris Casei de Pensii , fie unui executor judecatoresc.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Vă spun eu sigur o realitate, și anume, executorii refuză cât pot sa executa casele de pensii, pentru ca colaborează cu juriștii de la pensii, când execută debitorii pensionari.

Eventual angajați un executor din alt oraș, dar să fie din zona teritorială a aceleași curți de apel.

Ca exemplu, daca lcuiți în județul Arad, angajați executor din Timișoara sau Reșița, care aparțin de aceeași curte de apel.
Ultima modificare: Duminică, 2 Aprilie 2023
Dapix, utilizator

Cordea
-Solicitati ajutorul/sprijinul/implicarea CNPP in baza art.138 lit.a) din legea 263/2010:
a) îndrumă și controlează modul de aplicare a dispozițiilor legale de către casele teritoriale de pensii;
Buna ziua
In aceasta situatie ma aflu si eu , am castigat procesul la Curtea de Apel cu Casa de pensii sector 3 .
Am depus cererea pe 18 ianuarie 2023 la Casa de pensii , am revenit acum vreo 2 luni de zile , nu am primit nici un raspuns , despre cheltuieli de judecata si recalculare nici atat .
Am mentionat in ultima cerere ca in cazul ca nu se rezolva , ma voi adresa unui executor judecatoresc . credeti ca sau speriat ?
Am hotarat sa mai cheltui niste bani si ma voi adresa unui executor judecatoresc , am un dubiu , nu stiu cat v a dura procesul , nu stiu in ce stare v a fi cel care judeca , etc.
Ce ma sfatuiti , cum sa procedez , sunt aproape 5 luni de zile si nici macar un raspuns .
Multumesc

Alte discuții în legătură

Plata drepturilor la pensie in urma unei hotarari judecatoresti silviaRadu54 silviaRadu54 Printr-o hotarare judecatoresca ramasa definitiva in urma recursului am castigat drepturi restante la pensie din anul 2012. 1. Cum trebuie sa procedez? 2. ... (vezi toată discuția)
Cine plătește punerea în posesie, cheltuielile de judecată și onorariul executorului judecătoresc? MaraToaderia20 MaraToaderia20 Cine plătește punerea în posesie, cheltuielile de judecată și onorariul executorului judecătoresc?? Bună seara. În urma unui proces de ieșire ... (vezi toată discuția)
Recalculare pensie Georgeta Hriscu Georgeta Hriscu Am lucrat in sistemul cooperatiei de consum timp de 40 de ani. La pensionare nu mi s-a luat in calcul adeverinta cu salariile obtinute pentru munca in acord. ... (vezi toată discuția)