Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua, Daca am cumparat un apartament la etajul 3 ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua, Daca am cumparat un apartament la etajul 3 si cota ...

Buna ziua,
Daca am cumparat un apartament la etajul 3 si cota parte din calea de acces (casa scarii,scari) intr-un bloc tip vila cu o scara, 4 etaje, 10 apartamente implica ca am drept de acces? Specific ca nu fac parte din asociatia existenta in bloc. Urmeaza sa se instaleze de catre asociatie un interfon cu yala pe usa de la intrarea in bloc si nu sunt sigura ca mi se va asigura cheie. Am dreptul sa mi se asigure o cheie si codul de la interfon de la asociatia de proprietari si drept de acces ( in contractul de vanzare cumparare specificandu-se ca am cota parte din calea comuna a blocului) ?
Daca platiti pt cheie, vi se da, sigur.
Atat timp cat detineti calitatea de proprietar bun imobil,asociatia de proprietari detine obligatia legala sa asigure card/cheie acces in imobil