Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general anulare bon fiscal
Discuție deschisă în Contabilitate în general

anulare bon fiscal

buna,am si eu o problema.daca se anuleaza bonul fiscal,firma la care lucrez isi poate da seama de acest lucru?
musyhany, utilizator
chiar daca bonul nu mai exista,cu siguranta exista copia lui de pe cealalta rola(copia),care va poate da de gol...
a fost scos si de pe rola jurnal (cum ii spunem noi),cea pe care sunt tiparite toate bonurile.ar putea sa mai existe o alta copie?multumesc mult
Logica este urmatoarea:
- de regula casele de marcat cand se blocheaza la emitearea unui bon (fie si la finalul acestuia) nu-si inregistreaza in memorie operarea bonului, lasand ca utilizatorul sa-l mai genereze o data;

- verifica cum ti-am zis mai sus daca a inregistrat sau nu in memorie bonul (raportul zilnic probabil l-ai scos deja, compara cu ce ai in calculator ca vanzari sau numerarul din casa);

- 90% vei avea surpriza placuta sa vezi ca bonul nu a fost memorat si atunci generezi un bon nou;
Cosmin Antohe, Contabil
Situatia este mai complicata,casa de marcat nu este a mea,ci a supermarketului la care lucrez.sapatamana trecuta,mi s-a anulat un bon.eu acum vreau sa stiu daca acest lucru poate fi aflat de sefi,mai exact daca o incurc sau nu.
se poate scoate un raport detailat pe zile
consultati firma de la care ati cumparat casa de marcat