avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 757 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general anulare bon fiscal
Discuție deschisă în Contabilitate în general

anulare bon fiscal

buna,am si eu o problema.daca se anuleaza bonul fiscal,firma la care lucrez isi poate da seama de acest lucru?
Ultima modificare: Luni, 25 Ianuarie 2010
musyhany, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cosmin Antohe , Contabil 18:54, 28 Ianuarie 2010
chiar daca bonul nu mai exista,cu siguranta exista copia lui de pe cealalta rola(copia),care va poate da de gol...
a fost scos si de pe rola jurnal (cum ii spunem noi),cea pe care sunt tiparite toate bonurile.ar putea sa mai existe o alta copie?multumesc mult
Logica este urmatoarea:
- de regula casele de marcat cand se blocheaza la emitearea unui bon (fie si la finalul acestuia) nu-si inregistreaza in memorie operarea bonului, lasand ca utilizatorul sa-l mai genereze o data;

- verifica cum ti-am zis mai sus daca a inregistrat sau nu in memorie bonul (raportul zilnic probabil l-ai scos deja, compara cu ce ai in calculator ca vanzari sau numerarul din casa);

- 90% vei avea surpriza placuta sa vezi ca bonul nu a fost memorat si atunci generezi un bon nou;
Ultima modificare: Marți, 26 Ianuarie 2010
Cosmin Antohe, Contabil
Situatia este mai complicata,casa de marcat nu este a mea,ci a supermarketului la care lucrez.sapatamana trecuta,mi s-a anulat un bon.eu acum vreau sa stiu daca acest lucru poate fi aflat de sefi,mai exact daca o incurc sau nu.
se poate scoate un raport detailat pe zile
consultati firma de la care ati cumparat casa de marcat

Alte discuții în legătură

Bon fiscal mai mic sau mai mare ana & maria ana & maria 1.se intimpla ca de citeva ori ca inchiderea de zi sa nu fie la fel cu monetarul, din cauza unor pene de curent sau daca se prinde rola de hirtie nu mai imi ... (vezi toată discuția)
Documente contabile pt. i.i. cu norma de venit ginan ginan ce documente contabile ar trebui sa prezint unui control al garzii financiaredaca sunt I.I. cu norma de venit ( in afara de registru specisal la casa de ... (vezi toată discuția)
Anularea unui bon fiscal musyhany musyhany Daca in ziua x se anuleaza un bon,prin raportul de inchidere de zi,se poate afla acest lucru?sau exista alte modalitati de a afla daca s-a anulat un bon sau nu? (vezi toată discuția)