Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, La alegerile pentru Reprezentantul ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, La alegerile pentru Reprezentantul Salariatilor poate ...

Buna ziua,
La alegerile pentru Reprezentantul Salariatilor poate participa si un salariat care a fost cercetat disciplinar si are mai multe sanctiuni pentru abateri disciplinare? Multumesc
Da, poate participa .

Pot avea calitatea de reprezentanți ai angajaților/lucrătorilor persoanele care sunt încadrate la angajator pe baza unui contract individual de muncă sau raport de serviciu și au împlinit vârsta de 18 ani.
Cornel Vasile, Consilier juridic