avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 248 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Bună ziua! Scriu aici în speranța că voi primi ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Bună ziua! Scriu aici în speranța că voi primi câteva răspunsuri ...

Bună ziua! Scriu aici în speranța că voi primi câteva răspunsuri care să mă ajute sa îmi dau seama ce trebuie sa fac in situația în care mă aflu. De 6 luni locuim in chirie, avem contract ANAF pe o perioadă de un an. Din păcate, am dat peste niste vecini care sunt extrem de gălăgioși. Acestia au bucătăria perete in perete cu dormitorul nostru, ne trezesc in fiecare dimineață la 5-6 și dormim când doresc aceștia, uneori ne urla și până la 2 dimineața. Am incercat sa le batem in perete însă situația nu s-a schimbat. Am discutat și fata in față cu doamna și nu s-a produs nici-o schimbare. Am discutat cu proprietarul și nu dorește să izoleze peretele pentru că "ia din spatiu". Avem contractul până în octombrie însă nu știm dacă reușim să rezistam psihic încă 6 luni sa ne trezim cu expresorul in capul nostru la 5-6 dimineața și cu farfuriile sparte in capul nostru. Ne este greu sa ne mutam deoarece pierdem un avans de 380 de euro și nu sta nimeni de plăcere în chirie. Dacă nu ar fi de plâns știm sigur că ar fi de ras situația noastră. Dar noi suntem terminați psihic. Ce sfaturi ne puteți transmite? Va mulțumesc!
Cel mai recent răspuns: gabrielaste , utilizator 08:26, 21 Aprilie 2023
puteti sesiza politia, ca orice cetatean . Puteti notifica, IN SCRIS , proprietarul solicitand reducerea chiriei pentru conditiile improprii de locuit (dupa ce studiati contractul de inchiriere, pe tema asta)
Cum il ajuta sa doarma mai bine noaptea daca i se reduce chiria?
Sesizati politia de fiecare data cand fac galagie conform legii LEGEA nr. 61 din 27 septembrie 1991 (*republicată*)
pentru sancționarea faptelor de încălcare a unor norme de conviețuire socială, a ordinii și liniștii publice.

Un Bucurestean a fost dat in judecata si a platit 11.200 euro . Poate ii aratati linkul asta vecinului dv.
[ link extern ]

Mai repede il aratati pe asta de jos ca prostul va spune ca nu se da cu rolele prin casa cum scrie la primul link
[ link extern ]
Ultima modificare: Joi, 20 Aprilie 2023
w_v_w_v, utilizator
nu ajuta in mod direct, dar poate motiva proprietarul sa se implice in relatia cu vecinii
Da, asta daca nu de aia s-a mutat de acolo proprietarul si a inchiriat.
Va mulțumesc pentru răspunsuri! Proprietarul mai deține încă doua apartamente in acest bloc și după discuția avută nu îl interesează daca dormim noi noaptea sau nu. Domnul vecin are și fiul care joaca la Dinamo și de fiecare data când are meci, ne simțim că pe stadion. Urla, tipa, trântește in perete.


gabrielaste a scris:

Bună ziua! Scriu aici în speranța că voi primi câteva răspunsuri care să mă ajute sa îmi dau seama ce trebuie sa fac in situația în care mă aflu. De 6 luni locuim in chirie, avem contract ANAF pe o perioadă de un an. Din păcate, am dat peste niste vecini care sunt extrem de gălăgioși. Acestia au bucătăria perete in perete cu dormitorul nostru, ne trezesc in fiecare dimineață la 5-6 și dormim când doresc aceștia, uneori ne urla și până la 2 dimineața. Am incercat sa le batem in perete însă situația nu s-a schimbat. Am discutat și fata in față cu doamna și nu s-a produs nici-o schimbare. Am discutat cu proprietarul și nu dorește să izoleze peretele pentru că "ia din spatiu". Avem contractul până în octombrie însă nu știm dacă reușim să rezistam psihic încă 6 luni sa ne trezim cu expresorul in capul nostru la 5-6 dimineața și cu farfuriile sparte in capul nostru. Ne este greu sa ne mutam deoarece pierdem un avans de 380 de euro și nu sta nimeni de plăcere în chirie. Dacă nu ar fi de plâns știm sigur că ar fi de ras situația noastră. Dar noi suntem terminați psihic. Ce sfaturi ne puteți transmite? Va mulțumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua, am si eu o problema mai delicata cu niste vecini, ... Florin_j92 Florin_j92 Buna ziua, am si eu o problema mai delicata cu niste vecini, mama si fiu, care locuiesc deasupa mea. Mama este o femeie \"cumsecade\" insa fiul ei, in jur de ... (vezi toată discuția)
Copil (nepot) al vecinilor care e foarte galagios FaraGalagie FaraGalagie Buna ziua, Am probleme cu niste vecinii unde sta un copil foarte galagios. Cred ca sta aici la bunici. De cum se trezeste dimineata, incepe sa alerge ... (vezi toată discuția)
Vecin turbulent Gheorgheni Alina G Gheorgheni Alina G Ma confrunt cu o problema mai delicata! As avea nevoie de un sfat avizat. Avem in scara unde locuiesc un vecin bolnav psihic (credem noi) care e foarte ... (vezi toată discuția)