Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua , va rog să mă faceti să înțeleg ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua , va rog să mă faceti să înțeleg aceasta clauză ...

Buna ziua , va rog să mă faceti să înțeleg aceasta clauză dintr-un contract de școlarizare de la o scoala sanitară privată .

In cazul transferului
,,Pentru cursanții anului 2 si 3 este necesară semnarea actului aditional pentru anul școlar în curs .''
Iar ca sancțiune
Nesemnarea actului adițional nu dă dreptul cursantului de transfer la o alta școală și nici continuarea studiilor în anul următor . Aceste deziderate se realizează cu achitarea integrală a locului ocupat.

Eu înțeleg o viclenie în aceasta clauză care mă conditionează de semnarea unui adițional la contract ,pai atunci dacă semnez aditionalul înseamnă că nu mai mă transfer ,de ce să mai semnez o prelungire a contractului din moment ce veau sa mă transfer ?

Mulțumesc

Dacă nu semnați, nu va puteti transfera pana nu achitati taxa integrală.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Multumesc .asta e clar ca asa scrie in clauză . Deci daca sunt in anul 2 si mi-am achitat anul 2 scolar am si situatia incheiata apoi eu vreau sa ma transfer la alta scoala ...de ce sa mai platesc si anul 3 ? ca asta rezultă te pune sa semnezi aditionalul pentru anul 3 ca sa fie acoperiti sa ceara banii . Nu vi se pare abuziva ? intreb si eu .
Da, este o clauza abuziva. Incercati sa sesizati OPC.