Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... ONG,fundaþie,donaþii
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

ONG,fundaþie,donaþii

Cum pot înfiinţa un ONG,o fundaţie sau o asociaţie(care e mai potrivită în cazul nostru)?Suntem un grup de studenţi care doresc să participe la programul Ansari x Prize şi dorim să creăm un blog în care oferim informaţii şi un numar al unui cont bancar pentru că vrem să solicităm donaţii(nu sponsorizări).Donaţiile sunt ptr.cercetare ştiinţifică aero-spaţială!Nu ştim cum?
Buna ziua!Am un ghid de infiintare de ONG. Daca imi dati o adresa de e-mail va trimit.
Bună seara.
magic4ing@yahoo.com
pot folosi momentan aceasta adresă...trimiteti aici vă rog.
Multumesc!
Vă multumesc mult !
Am citit ghidul complet de 2 ori dar nu am inteles ceva!
1)Poate fi suma donata folosita in cazul nostru la cheltuieli privind cercetarea stiintifica?
2)Daca tinem evidenta contabila,vom fi taxati anual de stat?
3)Cenzorii verifica evidenta contabila dar verifica si tehnologia creata de noi(am dori sa fie confidentiala)?!
Va rog un ultim raspuns!