avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 426 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... ONG,fundaþie,donaþii
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

ONG,fundaþie,donaþii

Cum pot înfiinţa un ONG,o fundaţie sau o asociaţie(care e mai potrivită în cazul nostru)?Suntem un grup de studenţi care doresc să participe la programul Ansari x Prize şi dorim să creăm un blog în care oferim informaţii şi un numar al unui cont bancar pentru că vrem să solicităm donaţii(nu sponsorizări).Donaţiile sunt ptr.cercetare ştiinţifică aero-spaţială!Nu ştim cum?
Cel mai recent răspuns: M.V. , utilizator 10:36, 27 Ianuarie 2010
Buna ziua!Am un ghid de infiintare de ONG. Daca imi dati o adresa de e-mail va trimit.
Bună seara.
magic4ing@yahoo.com
pot folosi momentan aceasta adresă...trimiteti aici vă rog.
Multumesc!
Vă multumesc mult !
Am citit ghidul complet de 2 ori dar nu am inteles ceva!
1)Poate fi suma donata folosita in cazul nostru la cheltuieli privind cercetarea stiintifica?
2)Daca tinem evidenta contabila,vom fi taxati anual de stat?
3)Cenzorii verifica evidenta contabila dar verifica si tehnologia creata de noi(am dori sa fie confidentiala)?!
Va rog un ultim raspuns!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

DonaÞia M.V. M.V. Doresc să creez un blog ca proiect la facultate în care împreună cu un grup de studenţi să solicităm donaţii spre un cont bancar.Donaţiile sunt pentru ... (vezi toată discuția)
Contabilitate ong phill thomas phill thomas Bună seara! Aş dori nişte informaţii în legătură cu statutul unui ONG. - în ce situaţie se poate spune că un ONG are activitate economică sau ... (vezi toată discuția)
Tip firma naesebi naesebi Buna ziua! Doresc infiintarea unei firme prestatoare de servicii artistice : formatie de instrumentisti, care sa presteze la diferite evenimente atat pentru ... (vezi toată discuția)