Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Deducere din pedeapsa - ore folosul comunitatii
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Deducere din pedeapsa - ore folosul comunitatii

Deducere pedeapsa - ore lucrate

Buna ziua
Vin cu o întrebare către dv. Cu privire la deducerea zilelor lucrate in folosul comunității din pedeapsa curenta.

Dacă o persoana într-un dosar a fost condamnata cu suspendate plus munca in folosul comunității 60 zile, iar acea persoana a prestat acea munca, dar mai apoi a fost condamnat cu executare prin in alt dosar care era concurent cu primul.

In momentul când se executa pedeapsa totala acele zile pe care le-a prestat in folosul comunității ar trebui scăzute din noua pedeapsa? Exista ceva articol prin care se poate formula o cerere?

1. Condamnare suspendare 6 luni + 60 zile munca
2. Alt dosar pe rol fapte concurente unde este condamnat la 1 an plus spor 1/3 din pedeapsa 1, și se aplica executarea.
3 între timp munca in folosul comunității a fost prestata
4. De poate face o cerere sa fie dedusa din pedeapsa ?

Mulțumesc
Buna ziua!

Din pedeapsa se deduc zilele în care persoana a fost privata de libertate, adică în cazul în care a fost reținut sau s-a aflat în arest preventiv.
Am înțeles.
Dar acele zile muncite in folosul comunității nu se poate face cerere sa fie adăugate la zilele lucrate in penitenciar ?

In penitenciar la o luna lucrata câștigi 4 zile, iar dacă s-ar pute face acea cerere s-ar câștiga in cazul de fata 8 zile.

Exista vreun articol care sa cuprindă asta ?

Avocat Iofcea Maria-Cristina a scris:

Buna ziua!

Din pedeapsa se deduc zilele în care persoana a fost privata de libertate, adică în cazul în care a fost reținut sau s-a aflat în arest preventiv.

Vreo idee ?

Bașar Andrei a scris:

Am înțeles.
Dar acele zile muncite in folosul comunității nu se poate face cerere sa fie adăugate la zilele lucrate in penitenciar ?

In penitenciar la o luna lucrata câștigi 4 zile, iar dacă s-ar pute face acea cerere s-ar câștiga in cazul de fata 8 zile.

Exista vreun articol care sa cuprindă asta ?

Avocat Iofcea Maria-Cristina a scris:

Buna ziua!

Din pedeapsa se deduc zilele în care persoana a fost privata de libertate, adică în cazul în care a fost reținut sau s-a aflat în arest preventiv.

Up

Bașar Andrei a scris:

Vreo idee ?

Bașar Andrei a scris:

Am înțeles.
Dar acele zile muncite in folosul comunității nu se poate face cerere sa fie adăugate la zilele lucrate in penitenciar ?

In penitenciar la o luna lucrata câștigi 4 zile, iar dacă s-ar pute face acea cerere s-ar câștiga in cazul de fata 8 zile.

Exista vreun articol care sa cuprindă asta ?

Avocat Iofcea Maria-Cristina a scris:

Buna ziua!

Din pedeapsa se deduc zilele în care persoana a fost privata de libertate, adică în cazul în care a fost reținut sau s-a aflat în arest preventiv.