avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 533 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Deducere din pedeapsa - ore folosul comunitatii
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Deducere din pedeapsa - ore folosul comunitatii

Deducere pedeapsa - ore lucrate

Buna ziua
Vin cu o întrebare către dv. Cu privire la deducerea zilelor lucrate in folosul comunității din pedeapsa curenta.

Dacă o persoana într-un dosar a fost condamnata cu suspendate plus munca in folosul comunității 60 zile, iar acea persoana a prestat acea munca, dar mai apoi a fost condamnat cu executare prin in alt dosar care era concurent cu primul.

In momentul când se executa pedeapsa totala acele zile pe care le-a prestat in folosul comunității ar trebui scăzute din noua pedeapsa? Exista ceva articol prin care se poate formula o cerere?

1. Condamnare suspendare 6 luni + 60 zile munca
2. Alt dosar pe rol fapte concurente unde este condamnat la 1 an plus spor 1/3 din pedeapsa 1, și se aplica executarea.
3 între timp munca in folosul comunității a fost prestata
4. De poate face o cerere sa fie dedusa din pedeapsa ?



Mulțumesc
Cel mai recent răspuns: Bașar Andrei , utilizator 23:19, 24 Mai 2023
Buna ziua!

Din pedeapsa se deduc zilele în care persoana a fost privata de libertate, adică în cazul în care a fost reținut sau s-a aflat în arest preventiv.
Am înțeles.
Dar acele zile muncite in folosul comunității nu se poate face cerere sa fie adăugate la zilele lucrate in penitenciar ?

In penitenciar la o luna lucrata câștigi 4 zile, iar dacă s-ar pute face acea cerere s-ar câștiga in cazul de fata 8 zile.


Exista vreun articol care sa cuprindă asta ?

Avocat Iofcea Maria-Cristina a scris:

Buna ziua!

Din pedeapsa se deduc zilele în care persoana a fost privata de libertate, adică în cazul în care a fost reținut sau s-a aflat în arest preventiv.

Vreo idee ?

Bașar Andrei a scris:

Am înțeles.
Dar acele zile muncite in folosul comunității nu se poate face cerere sa fie adăugate la zilele lucrate in penitenciar ?

In penitenciar la o luna lucrata câștigi 4 zile, iar dacă s-ar pute face acea cerere s-ar câștiga in cazul de fata 8 zile.


Exista vreun articol care sa cuprindă asta ?

Avocat Iofcea Maria-Cristina a scris:

Buna ziua!

Din pedeapsa se deduc zilele în care persoana a fost privata de libertate, adică în cazul în care a fost reținut sau s-a aflat în arest preventiv.




Up


Bașar Andrei a scris:

Vreo idee ?

Bașar Andrei a scris:

Am înțeles.
Dar acele zile muncite in folosul comunității nu se poate face cerere sa fie adăugate la zilele lucrate in penitenciar ?

In penitenciar la o luna lucrata câștigi 4 zile, iar dacă s-ar pute face acea cerere s-ar câștiga in cazul de fata 8 zile.


Exista vreun articol care sa cuprindă asta ?

Avocat Iofcea Maria-Cristina a scris:

Buna ziua!

Din pedeapsa se deduc zilele în care persoana a fost privata de libertate, adică în cazul în care a fost reținut sau s-a aflat în arest preventiv.





~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cerere de liberare conditionata - formulare corecta IULIA47 IULIA47 BUNA ZIUA , va rog sa ma ajutati studiind urmatoarea cerere de liberare conditionata, intrucat as dori sa castig in istanta castigul pe cei ... (vezi toată discuția)
Buna prietenul meu este condamnat definitiv la 2 ani si 8 luni ... simonaotto simonaotto buna prietenul meu este condamnat definitiv la 2 ani si 8 luni poate iesi mai repede inainte de liberarea conditionata este arestat di 15 decembrie 2023 si a ... (vezi toată discuția)