Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensia minimă garantată
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensia minimă garantată

Contribuție inferioară la 10 ani. Am dreptul la pensia minimă garantată?
Nu.Trebuiesc minim 15.
Dar am văzut pe net că există o pensie ptr cei care au contribuit între 10-15 ani, despre ce e vorba? Ba încă scrie că e 40% din salariu mediu pe economie.,Persoanele cu vechime de minim 15 ani primese 45% din salariul minim brut pe
tara. Pentru fiecare an de vechime în plus
se adauga câte 1% din salariul minim brut
pe tarã.
Persoanele cu vechime între 10 ani si 15
ani, aflate la pensie la datà întrarii în vigoare a legii, primesc 40% din salariul
minim brut pe tara, iar pentru fiecare an
de vechime în plus se adaugà câte 1% din
salariul minim brut pe tara.
in cazul în care, din calculul pensiei, rezultà o suma mai mare, atunci persoana
Carp Mircea a scris:

Nu.Trebuiesc minim 15.

Caramat, utilizator
In acea discutie este vorba despre pensionari, nu despre viitorii pensionari.
O intrebare in legatura cu noua lege a pensiilor...... daca am facut varsta de pensionare de 2 ani dar am avut doar 11 ani lucrati si nu m am incadrat pentru a primi pensie acum dupa noua lege pot primi minimul de pensie /