Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Bună ziua, pentru o persoana care are 13 ani vechime ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Bună ziua, pentru o persoana care are 13 ani vechime in munca, ...

Bună ziua, pentru o persoana care are 13 ani vechime in munca, ce opțiuni de pensie exista? Pensia pentru limita de vârstă impune un stagiu de cotizare de 15 ani,dar am citit undeva ca se poate și dacă ai contribuit între 10 și 15 ani . E adevărat?
Nu.
Banuiesc ca mai poate cumpara 2 ani, nu?
Pentru a face stagiul minim de 15 ani...
Potrivit Legii 127/2019, care va intra in vigoare la 01.09.2023, in situația pensionarilor care au realizat stagiu de cotizare cuprins între 10 și 15 ani, pensia minimă se stabilește în funcție de stagiul de cotizare realizat, într-un procent de 40% din salariul minim brut pe țară garantat în plată, la care se adaugă câte 1% din salariul minim brut pe țară garantat în plată, pentru fiecare an de stagiu de cotizare realizat între 11 ani și 14 ani inclusiv.
Deci si cei care au facut varsta de pensionare dar nu au fost eligibili inainte sa primeasca pensie acum or sa primeasca ? am 11 ani de vechime