Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Adaugare ulterior mostenitor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Adaugare ulterior mostenitor

Buna ziua,
Bunicii mei au avut 4 copii . La succesiunea dupa bunicul au declarat doar 3 mostenitori.
Acum dupa moartea bunicii , nepotii mostenitorului lasat pe dinafara doresc si ei sa fie trecuti la mostenire.
Se poate rezolva la notar ? Poate fi adaugat si al patrulea daca ceilalti 3 sunt de acord ?
Multumesc!
Barzote, utilizator
Multumesc pentru raspunsurile de pana acum.
Inainte a de da declaratia de acceptare a succesiunii dupa bunica din partea tatalui este obligatoriu de a face succesiunea dupa tatal meu sau de a da declaratie de accepatare a succesiunii dupa tata ?
Tatal meu a decedat inaintea bunicii si nu am facut succesiunea dupa el.
Multumesc!

raluk0207 a scris:

La cererea moștenitorului omis.
Ceilalți 3 nu au interes.
Cheltuielile vor fi suportate de toate părțile și vor fi stabilite de instanță

Sunt 2 succesiuni distincte.
Puteti da declaratie de acceptare a succesiunii bunicii, independent de succesiunea tatalui