avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 611 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Adaugare ulterior mostenitor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Adaugare ulterior mostenitor

Buna ziua,
Bunicii mei au avut 4 copii . La succesiunea dupa bunicul au declarat doar 3 mostenitori.
Acum dupa moartea bunicii , nepotii mostenitorului lasat pe dinafara doresc si ei sa fie trecuti la mostenire.
Se poate rezolva la notar ? Poate fi adaugat si al patrulea daca ceilalti 3 sunt de acord ?
Multumesc!
Ultima modificare: Vineri, 5 Mai 2023
Barzote, utilizator
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 11:11, 16 Mai 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Multumesc pentru raspunsurile de pana acum.
Inainte a de da declaratia de acceptare a succesiunii dupa bunica din partea tatalui este obligatoriu de a face succesiunea dupa tatal meu sau de a da declaratie de accepatare a succesiunii dupa tata ?
Tatal meu a decedat inaintea bunicii si nu am facut succesiunea dupa el.
Multumesc!

raluk0207 a scris:

La cererea moștenitorului omis.
Ceilalți 3 nu au interes.
Cheltuielile vor fi suportate de toate părțile și vor fi stabilite de instanță

2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Sunt 2 succesiuni distincte.
Puteti da declaratie de acceptare a succesiunii bunicii, independent de succesiunea tatalui

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Probleme succesiune valentin1993 valentin1993 Buna ziua. Va rog sa ma ajutati,daca se poate, cu un sfat legat de urmatoare speta: In urma cu 8 ani bunicul meu a decedat iar in ultimele 9 luni de ... (vezi toată discuția)
Neintelegeri intre succesibili criscriscristina criscriscristina Buna ziua, Va rog frumos sa-mi spuneti daca, in situatia in care mostenitorii nu se inteleg intre ei in ceea ce priveste deschiderea succesiunii, unul ... (vezi toată discuția)
Locuiesc in sua si vreau sa fac renuntare la succesiune VZI VZI buna ziua Am dubla cetatenie si locuiesc in SUA. Tatal meu a decedat in 1994 si s-a dezbatut succesiunea pe legea de atunci la notariat de stat. In 1991 era ... (vezi toată discuția)