Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Recuperare datorie furnizor energie electrica Pana in ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Recuperare datorie furnizor energie electrica Pana in martie ...

Recuperare datorie furnizor energie electrica
Pana in martie 2022 am avut contract, in calitate de persoana fizica, cu ADERRO dupa care ne-a preluat ELECTRICA ca si utilizator de ultima instanta.
La terminarea contractului cu ADERRO din fisa de client de pe site, rezulta o datorie catre noi, in urma facturilor de regularizare.
Pana in martie 2023 nu am mai primit nici factura de la nimeni, am considerat ca nu se factureaza in baza sumei pe care ADERRO ne-o datora.
In martie 2023 ELECTRICA a facturat tot ce s-a consumat de la preluare, fara sa tina cont de datoria catre noi a anteriorului furnizor.
Am sesizat ADERRO care recunoaste datoria dar zice ca are fondurile blocate, firma nu e aparent in insolventa sau faliment.
Care este calea pe care mi-o recomandati pentru recuperarea datoriei de la ADERRO ?
Va adresati la ANRE si ANPC care daca cred ca nu depinde de ei vor redirectiona catre ANRE. Dar depinde si va vor ajuta in ambele.situatii.

Mail la anre@anre.ro si la anpc in functie de judetul unde este adresa locariei cu factura nu a dv personal.
E normal sa nu isi transfere intre ei sumele dar nu e normal.sa nu va restituie.diferenta cu minus din factura.
Mai sunati inainte la.ei si ziceti-la ca dati mail la ANRE.
w_v_w_v, utilizator