Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua. 1)La ce interval se afiseaza listele ptr ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua. 1)La ce interval se afiseaza listele ptr întreținerea ...

Buna ziua. 1)La ce interval se afiseaza listele ptr întreținerea la bloc?. La noi In bloc suntem in mai si lista afișată este din martie ptr ianuarie 2023. 2) in bloc functioneaza un cabinet expertiza contabila dar in cartea funciară la apartamentul respectiv este trecut nu numele firmei ci numele familiei respective- soț și soție și numai soția este expertul. Este legal? Nu trebuia la cadastru, primarie sa fie trecut la adresa respectiva numele firmei?Doamna este si cenzorul blocului. Multumesc.
1. Intervalul e luna, la începutul fiecărei luni se afișează lista cheltuielilor de pe luna trecută.
2. Depinde de situație și de destinația spațiului respectiv.Daca în apartamentul respectiv e declarat doar sediul social al unei firme, nu e vreo problema, persoana fizică este legal a fi declarată. Dacă s-a schimbat destinația spațiului respectiv și e autorizată persoana juridica cu activitate comercială în acel spațiu (conform art.40 din legea 196/2018), atunci persoana juridică trebuie legal declarată, la asociație.

Intervalul de afisare ar trebui sa fie lunar si facturile vin in functie de perioada de facturare.
In realitate lista de afisare se face dupa cum vin facturile.
Mai exact momemtul cand are si ultima factura apoi in cateva zile ,,cel mult 5 se afiseaza.
La noi ultima afisata e Octombrie 2022 ca asa au venit facturile Hidroelectrica.
Cum.de ati verificat cartea funciara a apartamenrului?
Ca sa ce?
w_v_w_v, utilizator