Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Asociație de proprietari este legal să montăm o ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Asociație de proprietari este legal să montăm o cameră de ...

Asociație de proprietari este legal să montăm o cameră de luat vederi in lift .
Care sunt condițiile și legea dacă ne permite .
Va mulțumesc !
Zona de acces in lifturi e in afara liftului, e zona din fata usii, pe hol.

Deci ANSPDCP zice clar ca nu in lift.
www.avocatnet.ro/forum/discu...
latka, moderator
De ce este eronat doamna Manuela ?
Unde scrie ca nu ai voie camera in lift?
Ia sa va povesteasca domnul Grecu cum l-au prins pe cel care isi facea nevoile in lift.

[ link extern ]
Măsura instalării unui sistem de supraveghere video poate fi luată de către asociația de proprietari în baza interesului legitim al asociaţiei, de ex. pentru asigurarea pazei şi protecției persoanelor, bunurilor și valorilor, a imobilelor și a instalațiilor de utilitate publică, precum și a împrejmuirilor afectate acestora, dar și în zona de acces în imobil sau lifturi.

Scrie de zona de acces in lift.
Nu scrie nimic ca e interzis in lift.
Pe palier=etaj ai nevoie de acordul tuturor asta e singura exceptie.
Majoritatea blocurilor de la unirii zona ZEPTER au in lift camere de supraveghere.
astea de la televizor sunt din lift:
[ link extern ]
Informatii din "Ghid privind asociatii de proprietari", fisier ce se poate descarca de pe pagina principala a ANSPDCP :
[ link extern ] /

"II. Cadrul legal aplicabil prelucrărilor de date
A. Legislație primară:
►Constituția României – art. 26 privind dreptul la viață intimă, familială și privată
►Regulamentul (UE) 679/ 2016 al Parlamentului European și al Consiliului din 27
aprilie 2016 privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu
caracter personal și privind libera circulație a acestor date și de abrogare a Directivei
95/46/CE
.......................................

Referitor la imaginile captate și înregistrate de camerele video, instalate în zonele stabilite potrivit hotărârii adunării generale a proprietarilor, cu respectarea echilibrului dintre interesul legitim al asociației și drepturile și
libertățile persoanelor vizate, în vederea respectării principiului proporționalității
, se apelează la echipamente care din punct de vedere tehnic pot fi setate și orientate astfel încât să focalizeze zonele strict necesare a fi supravegheate (de ex intrare/acces în bloc, lift).

În ceea ce privește instalarea camerelor video pe fiecare nivel/palier din imobil, apreciem că pentru prelucrarea imaginilor respective este necesară obținerea consimțământului fiecărui proprietar/locatar de pe nivelul/palierul
respective,
raportat la riscurile aduse vieții private a acestora."

Lift= loc in care riscurile aduse vietii private e mult mai mare decit la cei ce locuiesc pe un palier, imaginile se iau foarte de aproape si nu se respecta principiul proportionalitatii din regulamentul RGPD

Prin urmare, pentru instalarea unei camere in lift este necesar consimțământul tuturor proprietarilor din condominiu.

latka, moderator
CJUE s-a pronuntat cu privire la legalitatea existentei unui sistem de supraveghere in interiorul scarilor de bloc si a precizat ca ele nu sunt ilegale CJUE opinand in cauza C 708/18 ca un sistem de protectie este superior interesului legitim al persoanelor si a stabilit ca :

Articolul 6 alineatul (1) litera (e) și articolul 7 litera (f) din Directiva 95/46/CE a Parlamentului European și a Consiliului din 24 octombrie 1995 privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și libera circulație a acestor date, citite în lumina articolelor 7 și 8 din Carta drepturilor fundamentale a Uniunii Europene, trebuie interpretate în sensul că nu se opun unor dispoziții naționale care autorizează instituirea unui sistem de supraveghere video precum sistemul în discuție în litigiul principal instalat în părțile comune ale unui imobil cu destinație de locuință, în scopul de a urmări interese legitime care constau în asigurarea pazei și a protecției persoanelor și a bunurilor, fără consimțământul persoanelor vizate, dacă prelucrarea datelor cu caracter personal efectuată prin intermediul sistemului de supraveghere video în cauză îndeplinește condițiile prevăzute la articolul 7 litera (f) menționat, aspect a cărui verificare revine instanței de trimitere.
Păi da.În opinia unor cetateni, dacă montăm camere în lift,