Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CONTRACTUL DE ORDINE INTERIOARA ce valoare are in ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CONTRACTUL DE ORDINE INTERIOARA ce valoare are in cazul imputarilor din salariu

buna ziua
as dorii sa stiu ce valoare are contractul de ordine interioara in cazul unor imputari din salariu.
firma la care lucrez ma ameninta ca imi retine salariul pe luna aceasta daca nu platesc lipsurile(furturile din magazin), in baza acestiui C.O.I, in care exista specificat asa: "orice lipsuri i-se imputa angajatului". Mentionez ca pana acum am platit aceste lipsuri fara sa primesc nici o chitanta sau proces verbal, ci doar platind aceste lipsuri in mana managerei magazinului.
Are aceasta clauza valoare fara semnarea unui angajament de plata ?
imi poate retine tot salariul in baza acestui contract?
VA ROG O PARERE AVIZATA
Multumesc
Nici o reţinere din salariu nu poate fi operată, în afara cazurilor şi condiţiilor prevăzute de lege.

Reţinerile cu titlu de daune cauzate angajatorului nu pot fi efectuate decât dacă datoria salariatului este scadentă, lichidă şi exigibilă şi a fost constatată ca atare printr-o hotărâre judecătorească definitivă şi irevocabilă.

Retinerile nu pot fi mai mari de jumătate din salariul net.
orice retinere din salariu, de aceasta natura, se face printr-o sentinta judecatoreasca. inainte de a inainta actele in instanta angajatorul trebuie sa numeasca o comisie de inventariere, se face inventarierea gestiunii dv. si, pe baza constatarilor comisiei de inventariere, se/ nu se pot trimite actele in instanta pentru a se verifica culpa angajatului si cuntumul daunelor produse prin neglijenta sa.
Suntem 4 angajatii in magazin care are aproximativ 15 m patrati , cu doua intrarii, si 4 camere video ,ale caror inregistrarii din ziua furtului,managera nu vrea sa ni-le arate pe motiv ca citez " nu filmeaza decat putin la intrare"
Intrebarea mea este : putem fi acuzati de neglijenta in serviciu, cand nu exista suficient personal si magazinul mai este si supravegheat video?
este legal sa platim noi acele furturi?