Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua, as vrea sa știu cum se procedează în ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua, as vrea sa știu cum se procedează în situația ...

Buna ziua, as vrea sa știu cum se procedează în situația când vecinul te inunda? Menționez că sunt mutată recent în acest bloc și am calitatea de proprietar. Persoanele de deasupra sunt chiriași. Paguba este destul de serioasa (tot coltul din partea dreapta a peretelui din bucătărie ) Am anunțat șeful de scara ( nu este interesat) , am anunțat chiriașii ( ei spun că au vorbit cu proprietarul care i-au îndrumat către agenție pt care plătește comision) . Întrebări: Cine e responsabil cu verificările si repararea țevilor? Cine îmi plătește dauna? (In cazul unei asigurări de apartament suplimentare prinsa in contractul de ipoteca) Cine trebuie sa se sesizeze in aceasta problema?
1. Nu exista sef de scara, ci presedinte de asociatie, administrator, etc. Cititi legea 196 din 2018.
2. Nu se intelege despre ce agentie vorbiti.
.La intrebarile dvs. raspunsurile sunt :
1. Pe proprietatea individuala e responsabil proprietarul, pe cea comuna asociatia de proprietari.
2. Daca aveti asigurare, dauna v-o plateste asiguratorul, daca aveti asa ceva.
3. Dvs. trebuie sa sesizati,
Da, așa este poate m-am exprimat greșit, președinte de asociație dar în termenii vecinilor "șef de scara" . Este vorba despre agenția prin care a închiriat apartamentul și la care pretinde că plătește comision. Și nu înțeleg de ce pasează problema de la unul la altul ..eu la chiriași, chiriașii la proprietar iar proprietarul la agenția de închirieri. !!!? Am citit însă undeva că se face o "comisie de constatare" a problemei daca este de natură comuna, împreună cu președintele de asociație și vecinii pentru rezolvarea cauzei. Ori nimeni nu este interesat de așa ceva. Și aici vin iar cu întrebarea: in cazul in care nu se rezolva prin agenție după spusele proprietarului ce pot face eu ca și păgubit?! Menționez că, chiriașii vor pleca într-o lună de zile iar problema trebuie rezolvată urgent.

latka a scris:

1. Nu exista sef de scara, ci presedinte de asociatie, administrator, etc. Cititi legea 196 din 2018.
2. Nu se intelege despre ce agentie vorbiti.
.La intrebarile dvs. raspunsurile sunt :
1. Pe proprietatea individuala e responsabil proprietarul, pe cea comuna asociatia de proprietari.
2. Daca aveti asigurare, dauna v-o plateste asiguratorul, daca aveti asa ceva.
3. Dvs. trebuie sa sesizati,

Nu e vorba de nici o comisie, asociația trebuie să stabilească dacă defecțiunea e pe parte comună sau e pe proprietate individuală. Constatarea respectivă vă e necesară pentru ca asigurătorul să știe asupra carui vinovat să se indrepte pentru recuperare bani :proprietarul apartamentului care v-a inundat, sau asociatia ca persoana juridica.Nu se știe de unde a curs ? Curge în continuare ? Nu va interesează culpabilitate sau nu a chiriașului, e o problema între proprietar și chiriaș, să-și spele rufele între ei, dacă defecțiunea provine din apartamentul de deasupra.Dvs. trebuie sa mergeți la asigurătorul, știe el ce sa va ceară.
latka, moderator
Ok. Mulțumesc de răspuns.

latka a scris:

Nu e vorba de nici o comisie, asociația trebuie să stabilească dacă defecțiunea e pe parte comună sau e pe proprietate individuală. Constatarea respectivă vă e necesară pentru ca asigurătorul să știe asupra carui vinovat să se indrepte pentru recuperare bani :proprietarul apartamentului care v-a inundat, sau asociatia ca persoana juridica.Nu se știe de unde a curs ? Curge în continuare ? Nu va interesează culpabilitate sau nu a chiriașului, e o problema între proprietar și chiriaș, să-și spele rufele între ei, dacă defecțiunea provine din apartamentul de deasupra.Dvs. trebuie sa mergeți la asigurătorul, știe el ce sa va ceară.