Forum Discuţii diverse Timp liber şi ocupaţii cu care ... Despre cancer,
Discuție deschisă în Timp liber şi ocupaţii cu care îl putem umple

Despre cancer,

buna ziua,
sotul meu a fost diagnosticat cu neoplasm al luetei ,radio si chimiotratat,carcinom epidermoid spinocelular invaziv
a facut 40 radioterapii si 8 chimioterapii
i s-a scos tiroida si lueta complet,
Nu vorbeste corect,foarte incet si ragusit, disfonie,inghite cu foarte mare greutate,are dificultate,lichidele ca si mancarea ii vin pe nas din cauza lipse luetei
Am facut cerere de 2 ori pentru incadrare in grad de handicap si au respins-o continuu cu motivatia ca nu este metastaza.Am fost si am vorbit cu dl persedinte si mi-a spus ca asa este legea,nu a facut-o el.Pe de alta parte medicul mi-a spus ca lipsa luetei este deja un handicap care provoaca neputintele expuse mai sus
care este opinia dvs si ce asi putea face?daca ar fi metastaza nu m-asi ocupa de acte pentru handicap ci pentru cimitir
vreau un raspuns profesionist,cu tot respectul ,pentru cei care raspund
ghiumusa, utilizator
Sesizati oficial comisia superioara de expertiza persoane cu handicap
pe certificat scrie asa ca poate fi contestat in termen de 30 de zile la instanta de contencios administrativ competenta potrivit legii contenciosului ad.554/2004 cu modificarile si completarile ulterioare.Asta inseamna ca trebuie sa ii dau in judecata? multumesc mult pentru raspuns

ynocentta a scris:

Sesizati oficial comisia superioara de expertiza persoane cu handicap

Pentru ynocentta

in 2018 ati raspuns unui utilizator care avea o problema asemana toare cu a mea,citez mai jos
Comisia Superioara de expertizăa a persoanelor cu handicap s-a desființat, și drept urmare va trebui sa va adresati instantei de contencios administrativ, care este tribunalul local
Conform ultimei modificari facute de OUG nr 51/2017, certificatele emise pot fi contestate la Instanța de Contencios Administrativ, în termen de 30 de zile.
mie mi-ati raspuns 2023 ,asa
Sesizati oficial comisia superioara de expertiza persoane cu handicap
DE CE? s-a revenit intre timp (ceea ce nu este adevarat)
Nu credeti ca ar fi bine sa nu mai raspundeti daca nu santeti sigura?