Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Certificat handicap
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Certificat handicap

buna ziua,
sotul meu a fost diagnosticat cu neoplasm al luetei ,radio si chimiotratat,carcinom epidermoid spinocelular invaziv
a facut 40 radioterapii si 8 chimioterapii
i s-a scos tiroida si lueta complet,
Nu vorbeste corect,foarte incet si ragusit, disfonie,inghite cu foarte mare greutate,are dificultate,lichidele ca si mancarea ii vin pe nas din cauza lipse luetei
Am facut cerere de 2 ori pentru incadrare in grad de handicap si au respins-o continuu cu motivatia ca nu este metastaza.Am fost si am vorbit cu dl persedinte si mi-a spus ca asa este legea,nu a facut-o el.Pe de alta parte medicul mi-a spus ca lipsa luetei este deja un handicap care provoaca neputintele expuse mai sus
ce sanse sant daca fac contestatie la tribunal?
Doar o expertiză IML v-ar putea ajuta, însă expertiza o poate cere doar instanța de contencios administrativ de la TRIBUNAL.
Trebuie să contestați certificatul de încadrare în grad de handicap.

Însă nu vă poate garanta nimeni dacă veți avea câștig de cauză, sau nu. Dar puteți încerca.
Este greu de câștigat un drept fără acoperire legală.
Dapix, utilizator
Inainte de varianta contestatiei la tribunal,sesizati oficial comisia superioara de expertiza persoane cu handicap