avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 212 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Certificat handicap
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Certificat handicap

buna ziua,
sotul meu a fost diagnosticat cu neoplasm al luetei ,radio si chimiotratat,carcinom epidermoid spinocelular invaziv
a facut 40 radioterapii si 8 chimioterapii
i s-a scos tiroida si lueta complet,
Nu vorbeste corect,foarte incet si ragusit, disfonie,inghite cu foarte mare greutate,are dificultate,lichidele ca si mancarea ii vin pe nas din cauza lipse luetei
Am facut cerere de 2 ori pentru incadrare in grad de handicap si au respins-o continuu cu motivatia ca nu este metastaza.Am fost si am vorbit cu dl persedinte si mi-a spus ca asa este legea,nu a facut-o el.Pe de alta parte medicul mi-a spus ca lipsa luetei este deja un handicap care provoaca neputintele expuse mai sus
ce sanse sant daca fac contestatie la tribunal?
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 03:46, 7 Iunie 2023
Doar o expertiză IML v-ar putea ajuta, însă expertiza o poate cere doar instanța de contencios administrativ de la TRIBUNAL.
Trebuie să contestați certificatul de încadrare în grad de handicap.

Însă nu vă poate garanta nimeni dacă veți avea câștig de cauză, sau nu. Dar puteți încerca.
Este greu de câștigat un drept fără acoperire legală.
Ultima modificare: Marți, 6 Iunie 2023
Dapix, utilizator
Inainte de varianta contestatiei la tribunal,sesizati oficial comisia superioara de expertiza persoane cu handicap

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Despre cancer, ghiumusa ghiumusa buna ziua, sotul meu a fost diagnosticat cu neoplasm al luetei ,radio si chimiotratat,carcinom epidermoid spinocelular invaziv a facut 40 radioterapii si 8 ... (vezi toată discuția)
neincadrare in grad handicap - cancer , mastectomie Arnaud Arnaud Buna ziua, Am fost diagnosticata cu neoplasm mamar in situ, grad III B in 2021, am inceput tratamentul chimioterapeutic, urmat de mastectomie, fiind ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! incadrare in grad de handicap ghizelapataki ghizelapataki In anul 2000 am fost diagnosticata cu neoplasm mamar. Diagnostic tumoara mamara mstg chimiotratata T4N1,operata mastectomie radicala modificata ... (vezi toată discuția)