Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Confidentialitate CIM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Confidentialitate CIM

Buna ziua,

In contractul de munca este precizat urmatorul lucru "dupa incetarea contractului de munca salariatul este obliat sa pastreze secretul asupra secretelor comerciale si informatiilor confidentiale la care are acces, in conformitate cu prevederile legale (cum ar fi cele ale Legii 11/1991 privind combatarea concurentei neloiale, astfel cum a fost completata si modificata, ale Codului Muncii si ale Regulamentului Intern).
Ma impiedica acest lucru (Legea 11/1991) ca dupa demisie sa ma angajez intr-o firma concurenta?
Multumesc
Legea 11/1991
Art.2
(1) Constituie concurență neloială, în sensul prezentei legi, și sunt interzise următoarele practici comerciale ale întreprinderii și/sau ale angajatului care contravin uzanțelor cinstite și principiului general al bunei-credințe și care produc sau sunt susceptibile să producă prejudicii altor întreprinderi, după cum urmează:
....
b) deturnarea clientelei unei întreprinderi concurente de către un fost sau actual angajat, prin folosirea unor informații despre care acesta avea cunoștință la momentul săvârșirii faptei că reprezintă secrete comerciale sau informații confidențiale și a căror dezvăluire poate dăuna semnificativ intereselor acelei întreprinderi;
c) discreditarea activității unei întreprinderi concurente sau a produselor și serviciilor sale, realizată de către o altă întreprindere sau un fost sau actual angajat, prin recurgerea la acțiuni menite să atragă pierderea bunei reputații sau a credibilității acesteia, prin alte mijloace decât cele prevăzute la lit. a);
....

Legea nr.11/1991 nu va impiedica decat in sensul mentionat mai sus .. aveti semnata o clauza de neconcurenta?
Nu, nu am semnat o clauza de neconcurenta.
Daca nu ati semnat, atunci va puteti angaja.