Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Obtinere despagubiri Asigurator dupa Hotararea ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Obtinere despagubiri Asigurator dupa Hotararea definitiva

Buna ziua,
As avea si eu o intrebare daca ma puteti ajuta. In urma cu ceva timp am fost victima unui accident rutier, eu fiind pieton. La Curtea de Apel am primit despagubiri de la Asigurator. S-a emis hotararea judecatoreasca.
Nu stiu care sunt pasii de urmat pe mai departe pentru a putea intra in posesia banilor de la Asigurator. Pot face eu demersurile fara un avocat care sa ma reprezinte?
M-ar interesa pasii in prima faza si apoi in caz de neonorare a obligatiei, cum se procedeaza cu executarea (ce taxe ar fi de achitat in ambele cazuri).
Va multumesc foarte mult
Noraminodora, utilizator
Începeți o corespondenta cu societatea de asigurări,transmiteți notificare prin care solicitati plata sumelor cuvenite, dacă nu se conformează mergeți la un executor cu hotărârea legalizata. Costurile de executare sunt de obicei modice,executorul.cslculeaza sume mai mari care le încasează ulterior de la debitor..
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
Va multumesc foarte mult pentru raspuns si v-as ruga daca ne mai puteti lamuri cu niste aspecte:
1.notificarea o pot trimite postal( cu confirmare) Asiguratorului ?
2.ce acte ar mai trebui atasate notificarii?(gen IBAN banca, copie carte identitate)?
3.pot face eu notificarea (fara avocat)?
4.exista modele de notificare Asigurator pe internet?(sau o simpla cerere de mana e suficienta? sau scrisa la calculator si semnata? )
Va multumesc