Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Cabinetul medical individual trebuie obligatoriu sa ...
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Cabinetul medical individual trebuie obligatoriu sa aiba asistenta angajata ?

Buna ziua. Un cabinet medical individual care face contract cu casa de sanatate, este obligat prin lege sa angajeze o asistenta ? Intreb din perspectiva unui medic la inceput de drum, care prefera sa munceasca el si in locul asistentei, pana are niste venituri din care sa poata plati salariul asistentei plus toate taxele la bugetele de stat. Va multumesc !
sanda2902, utilizator
Temeiul legal in baza caruia functioneaza cabinetele medicale este reprezentat de OG nr. 124 din 1998, republicata si Ordinul MS nr. 153 din 26 februarie 2003 pentru aprobarea Normelor metodologice privind înființarea, organizarea și funcționarea cabinetelor medicale. Gasiti legislatia pe internet.
Legislatia nu impune angajarea anumitor categorii de personal. Fiecare titular de cabinet/ angajator isi angajeaza personalul pe care considera ca ii este util pentru desfasurarea activitatii cabinetului.
Va multumesc !