avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 519 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Buna ziua , va rog ajutati-ma ... , vreau sa formulez ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Buna ziua , va rog ajutati-ma ... , vreau sa formulez cerere chemare ...

Buna ziua , va rog ajutati-ma ... , vreau sa formulez cerere chemare in judecate in care cer daune materiale si morale impotriva Fan Courier deoarece mia distrus continutul unui colet expediat cu aceast firma de curierat , ANPC si ANCOM nu mau ajutat si mau indrumat spre o instanta de judecata dar nu stiu pe ce lege sa intemeiez aceasta cerere ,
temeiul de derpt:?
Ultima modificare: Marți, 30 Mai 2023
46.., utilizator
Cel mai recent răspuns: 46.. , utilizator 00:11, 4 Iunie 2023
Conform dispozitii in vigoare reclamantul detine obligatia sa motiveze temeinic si sa probeze in conditiile legii acuzele si pretentiile
In instanta pentru a dovedi daunele materiale aveti nevoie de document legal care sa concluzioneze asupra aspectelor invocate de dv,eventual expertiza tehnica care sa ateste culpa persoanei juridice ca nu a asigurat transportul in conditii optime
Se poate invoca de catre curier inclusiv insuficienta protectie a coletului....culpa expeditorului
Daca nu stapaniti procedura,este de preferat sa contactati avocat care sa analizeze responsabil problema si sa redacteze actiunea in fapt si in drept
Succes !
Ultima modificare: Miercuri, 31 Mai 2023
ynocentta, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
In speta este vorba despre o raspundere civila. Trebuie sa formulati o cerere de chemare in judecata pentru a putea solicita daune materiale pentru prejudiciul creat.
am formulat cererea si trimiso catre judecatorie care este deja inregistrat pe rol dar nu stiu daca am invocat corect temeiul legal , daca e nevoie de asa ceva sau daca sa ma astept la respingere pe parcurs din cauza acestui motiv ...
oricum va multumesc pentru raspuns.
Ultima modificare: Miercuri, 31 Mai 2023
46.., utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Codul de Procedura Civila-parte integranta din Legea nr134/2010
Art 204 Modificarea cererii de chemare în judecată |
(1) Reclamantul poate să îşi modifice cererea şi să propună noi dovezi, sub sancţiunea decăderii, numai până la primul termen la care acesta este legal citat. În acest caz, instanţa dispune amânarea pricinii şi comunicarea cererii modificate pârâtului, în vederea formulării întâmpinării, care, sub sancţiunea decăderii, va fi depusă cu cel puţin 10 zile înaintea termenului fixat, urmând a fi cercetată de reclamant la dosarul cauzei.
(2) Cu toate acestea, nu se va da termen, ci se vor trece în încheierea de şedinţă declaraţiile verbale făcute în instanţă când:
1. se îndreaptă greşelile materiale din cuprinsul cererii;
2. reclamantul măreşte sau micşorează cuantumul obiectului cererii;

Dar totusi nu inca nu am aflat temeiul de derpt:?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inselatorie barbudcatalin barbudcatalin Am contactat prin intermediul siteului okazii o persoana din vaslui pe nume popa catalin,urmand sa fac cu acesta o tranzactie.Aceasta tranzactie consta in ai ... (vezi toată discuția)
Despagubiri vatamare corporala prin accident rutier. polita asigurare Mihaela Enache Mihaela Enache in noiembrie 2009 s-a produs un accident rutier. soferul a fost scos de sub urmarire penala pt vatamarea corporala a unui biciclist, retinandu-se culpa ... (vezi toată discuția)
Am vrut să achit prețul unui produs primit prin curierat, dar curierul mi-a spus că e cu ramburs 0. după 8 luni mi se cer banii, trebuie să plătesc eu sau cine a greșit? Petr4567 Petr4567 Buna ziua.Pe scurt situatia: -un produs expediat prin curier cu ramburs 0,fara factura fiscala de insotire a produsului.Am primit coletul si dorind sa achit ... (vezi toată discuția)